Jak rozpoznać uszkodzony zbiornik wyrównawczy?

Jeśli w Twoim domu znajduje się podgrzewacz wody, istnieje duża szansa, że masz termiczne naczynie zbiorcze. Jeśli jednak zbiornik wyrównawczy przestanie działać, możesz znaleźć się w poważnym problemie. Kiedy coś takiego ma miejsce, musisz natychmiast rozwiązać problem.

Problem może być poważny do tego stopnia, że Twój zbiornik wyrównawczy wybuchnie. Rozszerzenie ma na celu obsługę rozszerzalności cieplnej wody. Jeśli ciśnienie wzrasta do niekontrolowanych granic, może uszkodzić połączenia w rurach zasilających, zawory w armaturze wodnej, a nawet podgrzewacz wody. Nieszczelny zawór nadmiarowy temperatury i ciśnienia jest jednym ze znaków, że Twój zbiornik wyrównawczy uległ awarii. Jeśli jednak regularnie współpracujesz z profesjonalistą, który przeprowadza regularne kontrole i konserwacje, możesz zapobiec uszkodzeniu zbiornika. W tym artykule poznamy oznaki awarii zbiornika wyrównawczego.

Awarie zbiornika wyrównawczego

Dobrą rzeczą w zbiorniku wyrównawczym jest to, że pomaga on regulować ciśnienie powietrza i wody w systemie wodnym. Zbiorniki wyrównawcze są również łatwe do utrzymania. Jednak nie są one odporne na rozwój różnych komplikacji. Te problemy są powszechne i nie wymagają profesjonalisty, aby zauważyć. Przyjrzyjmy się najważniejszym problemom, które możesz napotkać. Jeśli zbiornik wyrównawczy pozostaje przez długi czas, może doświadczyć zużycia w krytycznych obszarach. Doprowadzi to do wycieku wody ze zbiornika. Dlatego ważne jest, aby ściśle monitorować zbiornik wyrównawczy i zobaczyć, gdzie pochodzi wyciek. Jeśli przypadkiem wyciek pochodzi z rury znajdującej się w górnej części zbiornika wyrównawczego, spróbuj samodzielnie dokręcić złączkę. W tym celu można użyć klucza do dokręcania. Nigdy jednak nie należy dokręcać go zbyt mocno. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest zaangażowanie hydraulika, który może ocenić problem dobrze i naprawić go profesjonalnie i określić, czy trzeba wymienić zbiornik lub naprawić go. Zbiornik wyrównawczy jest zaprojektowany jako miejsce, w którym może przebywać powietrze w ramach systemu ciepłej wody. Oczywiście, powietrze jest wymagane w każdym systemie wodnym. Jednak powietrze może być uwięzione i prowadzić do tego, co określamy jako hydroniczna blokada powietrzna. Ta blokada powietrzna może prowadzić do tego, że woda nie będzie przepływać przez rury lub podgrzewacz.

Jeśli zauważysz, że nie ma wody w grzejnikach, istnieje duża szansa, że doświadczasz blokady powietrznej. Zadaniem zbiornika wyrównawczego jest niedopuszczenie do powstania takiego bloku powietrza. Jednakże, jeśli zauważysz, że masz blokadę powietrza, wskazuje to na fakt, że twój zbiornik wyrównawczy nie działa normalnie. Istnieją co najmniej dwa rodzaje zbiorników wyrównawczych podgrzewaczy ciepłej wody. Starsze zbiorniki są opracowane ze stali. Zbiorniki stalowe zwykle łączą powietrze i wodę wewnątrz, aby utrzymać ciśnienie. Jednak z czasem woda wewnątrz może wchłonąć niewielkie ilości powietrza. Gdy taki przypadek ma miejsce, zbiornik wyrównawczy straci swoje ciśnienie. Rozwiązaniem tego wyzwania związanego ze stosunkiem powietrza do wody jest „naładowanie” go. Możesz wezwać profesjonalnego hydraulika, aby doładował zbiornik dla Ciebie lub zrobić to samodzielnie. Jeśli chcesz doładować zbiornik, należy zamknąć zawór izolacyjny, spuścić wodę ze zbiornika wyrównawczego i ponownie otworzyć go do ponownego napełnienia z idealną ilością wody. Wyzwanie z robieniem tego samemu polega na tym, że nie można zobaczyć wnętrza zbiornika. Dlatego mądrze jest zaangażować profesjonalistę.