Płyty chodnikowe w ogrodzie są tylko z pozoru niestandardowym pomysłem. Ten materiał bardzo dobrze się sprawdza do konstruowania ogrodowych ścieżek, tarasów oraz innych nawierzchni. Jako płyty chodnikowe można w tych miejscach wykorzystać także płyty tarasowe. Z reguły nie są one elementami przeznaczonymi pod ruch kołowy, ale można z powodzeniem stosować je wszędzie tam, gdzie nie będą poruszać się samochody.
Jakie płyty wybrać do ogrodu?
Najpopularniejszymi rodzajami płyt ogrodowych są betonowe i ceramiczne. Można w nim także wykorzystać kostkę brukową, jednak jej położenie może być bardziej czasochłonne. Montaż i właściwości płyt chodnikowych będzie się różnił w zależności od tego, gdzie będą miały się one znaleźć i które zostaną wybrane. Szeroki wybór płyt chodnikowych dostępny jest na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/kostka-brukowa-plyty-chodnikowe.
Płyty betonowe wibroprasowane to materiał obrabiany dwuetapowo. Polega on na zagęszczeniu i ściśnięciu mieszanki betonowej. Nadaje to płytom trwałość, odporność na ścieranie, zginanie i rozciąganie. Beton wibroprasowany jest też niewrażliwy na wilgoć, mróz oraz wysokie temperatury. Materiału używa się do budowy infrastruktury drogowej i wykonuje m innymi: krawężniki, obrzeża, kostkę brukową, płyty chodnikowe, a także elementy odwodnień i drenaży. Płyty betonowe wykonywane w ten sposób są ciężkie, a więc pozwalają stworzyć stabilną nawierzchnię.
Płyty betonowe wet-cast są znacznie lżejsze i bardziej dekoracyjne. Można kupić je w nieregularnych formach i fakturze przypominającej kamień. Ponadto dostępne one są w nietypowych kształtach, które oparte są na łukach oraz kołach i tworzą idealnie dobrane elementy. Dzięki ich zastosowaniu można uzyskać efekt posadzki z wapienia, trawertynu lub piaskowca. Powierzchnię płyt betonowych wet-cast należy poddać impregnacji, aby zabezpieczyć je przed niekorzystnym działaniem wody, olejów i tłuszczu. Warto jednak zaznaczyć, że można przy ich pomocy stworzyć bardziej dekoracyjną ścieżkę.
Jak układać płyty w ogrodzie?
Układanie płyt betonowych należy zacząć od odpowiedniego przygotowania podłoża. Aby zagwarantować odpływ wody deszczowej z powierzchni płyt, teren powinien mieć delikatny spadek. Do podkładu pod płyty chodnikowe wykorzystuje się podbudowę z bardzo dobrze klinujących się kruszyw. Najpopularniejszym wyborem jest mieszanka cementowo-piaskowa, jednak może ona doprowadzać do brudzenia płyt i powstawania nieestetycznych plam.
Podłoże musi być odpowiednio stabilne i zagęszczone. Do tego celu można wypożyczyć w sklepie z narzędziami ubijak, którym ubije się podbudowę do momentu, w którym stanie się ona odpowiednio twarda. Jeśli zostały wybrane płyty gresowe, to w trakcie ich układania warto wykorzystać podkładki stabilizujące. Pomagają one w wyznaczaniu rozstawu i położenia kolejnych elementów chodnika, dzięki czemu jest on wykonany prawidłowo i estetycznie.