Jak wybrać oryginalne dekoracje na ściany do salonu?

W poszukiwaniu niebanalnych ozdób na ściany w salonie, warto dzisiaj wziąć pod uwagę nie tylko klasyczne dekoracje wiszące, czy przybijane do powierzchni młotkiem, ale i możliwość ozdobienia ściany tak, by całościowo robiła niesamowite wrażenie. A na to sposobów jest mnóstwo!

Pomysły na dekoracje na ściany do salonu

Wśród najczęściej polecanych przez dekoratorów wnętrz metod na dekorowanie ścian, wyróżnić można m.in. pokrywanie ich konkretnymi materiałami, tak, by ściana stanowiła z jednej strony integralną część pomieszczenia, a z drugiej, była z nim jak najbardziej spójna. Takie dekoracje na ściany do salonu mogą być nanoszone na nie w sposób trwały, albo czasowy. Metodą, która pozwoli na szybką zmianę wykończenia, jeśli zmieni nam się wizja salonu, albo wręcz przeciwnie: metodą, która przez długie lata nie będzie wymagała żadnych renowacji czy dodatkowych wydatków.

Jako surowa i trwała dekoracja ściany doskonale sprawdzi się np. beton. Taki sposób ozdobienia salonu szczególnie sprawdzi się we wnętrzach minimalistycznych, industrialnych i nowoczesnych. Ściany wyłożone betonowymi płytami o gładkiej lub celowo postarzanej strukturze mogą zmienić wygląd przestrzeni o 180 stopni! Podobnym zainteresowaniem cieszą się dziś ściany wykładane cegłą, a dokładniej ceglanymi płytkami, które potrafią oczarować kolorem, charakterystycznymi wyżłobieniami czy nutą stylistyki skandynawskiej, wnosząc do salonu zupełnie nowe wrażenia.

Wiele osób ceni też kamień dekoracyjny, jaki można położyć na ścianach w najbardziej nawet fantazyjnych formach. Mogą to być kamienie inspirowane naturą, zaokrąglone, jakby obmyła je woda, ale i wyraziście cięte, wręcz ostre w odbiorze i kapitalnie prezentujące się w dużych wnętrzach.

Ciekawym pomysłem na salon z nutą prowansalskich i rustykalnych klimatów, jest też wyłożenie ścian drewnem. I wcale nie mówimy tu o staromodnej boazerii, która kojarzy nam się raczej z domami dziadków, a o stylowych deskach, które zamontowane na ścianie i np. pomalowane na biało, mogą dodać pokojom niezwykle nastrojowego wyrazu.

Kolejną opcją wartą uwagi są nowoczesne panele 3D, stanowiące ultra modną dekorację ścian. Tego rodzaju panele mają niemal nieograniczoną możliwość kreacji: od paneli równych, przez odstające od siebie na kilka milimetrów i różniące się fakturą, po panele sprawiające wrażenie absolutnej trójwymiarowości. Zupełnie, jakby salon przeniósł się do innej, znacznie bardziej fantastycznej epoki.

Klasycy wnętrz mogą też postawić na tradycyjne klimaty: oryginalna tapeta, fototapeta zbieżna z zainteresowaniami czy pomalowanie ścian różnymi kolorami farb. Pomysłów są dziesiątki!