Przewodnik po karniszach sufitowych: jaki model pasuje do Twojego domu?

Zdecydowałeś się zamontować w domu okna na całą ścianę, ponieważ uwielbiasz, gdy do środka wnika bardzo dużo światła? Duże przeszklenia to doskonały wybór. Dzięki nim np. zimą jest bardzo jasno, co pozytywnie wpływa na nastrój domowników. Jednak nawet największy miłośnik okien czasami potrzebuje nieco prywatności. Zastanawiasz się, jak ją zapewnić? Pomogą Ci w tym nowoczesne karnisze sufitowe. Sprawdź, jaki model wybrać.

Wybierz karnisz sufitowy, który będzie stanowić „kropkę nad i” aranżacji

Karnisz sufitowy to element, na który rzadko zwraca się uwagę. Jednak wbrew pozorom jest bardzo istotny. Od tego, który model wybierzesz, zależy to, jak będzie wyglądać aranżacja nad oknem. Dobrze dobrany produkt, np. z oferty karnisze.com, może pomóc dopełnić przestrzeń i sprawić, że będzie wyglądała na kompletną.

Zatem na co się zdecydować? Do wyboru masz trzy rodzaje karniszy sufitowych.

Karnisze drążkowe

To klasyczne modele, które mogą mieć maksimum 6 m długości. Zatem sprawdzają się nad oknami do 5,5 m szerokości. Ich zaletą jest to, że można na nich zawiesić każdy rodzaj tekstyliów: nie tylko klasyczne firany, ale także te z przelotkami czy na szelkach. Dzięki temu możesz stworzyć każdą aranżację, o jakiej marzysz. W tego typu karniszach drążki są cały czas widoczne. Dzięki eleganckim końcówkom mogą być ładną dekoracją. Jednak widok na rurki nie jest pożądany, np. w minimalistycznych przestrzeniach.

Karnisze szynowe

Listwy to świetny wybór do wnętrz, gdzie okna zajmują np. całą ścianę w salonie. Te karnisze można montować jeden obok drugiego bez żadnych przerw. Dzięki temu można zawiesić firany i uzyskać jednolity efekt na całej długości przeszklenia. Te modele sprawdzą się także w minimalistycznych wnętrzach, gdzie nie może być widać zbyt dużo elementów. Jednak do szyn sufitowych można przymocować tekstylia tylko za pomocą żabek czy specjalnych spinek. To może rodzić pewne ograniczenia w dobrze kompozycji okiennej.

Karnisze profilowe

Stanowią połączenie karniszy drążkowych i szynowych. W tych modelach żabki są umieszczone wewnątrz rurek. To sprawia, że nie można ich zdjąć tak jak w drążkowym karniszu. Jednocześnie elementy, które trzymają zasłony i firany, są ukryte wewnątrz drążka. To pozwala uzyskać bardzo estetyczny i minimalistyczny efekt. Zatem karnisze profilowe to kompromis pomiędzy pozostałymi dwoma modelami.

Dopasuj produkt do aranżacji, którą zamierzasz stworzyć w swoim pomieszczeniu. Od tego, co wybierzesz, zależy to, jakie firanki będzie można zawiesić. Dlatego warto to dobrze przemyśleć.

Dokładnie poznaj dostępne karnisze sufitowe i podejmij świadomą decyzję

Karnisze sufitowe różnią się nie tylko konstrukcją, ale także kolorystyką. W ofercie dobrych sklepów znajdziesz produkty w różnorodnych wersjach:

  • białej — bardzo proste, minimalistyczne i uniwersalne. Dobrze się sprawdzą w pomieszczeniach, gdzie są jasne sufity;
  • czarnej — mają nieco surowy design. Sprawdzają się w loftowych wnętrzach;
  • chromowanej — mają nowoczesny look. Podkreślają biel firanek i rozjaśniają ciemne kompozycje;
  • miedzianej lub mosiężnej — ocieplają aranżację wokół okna i sprawiają, że wygląda bardziej elegancko.

Kolor karnisza dobierz do dodatków we wnętrzu, np. do klamek w drzwiach, uchwytów w szafkach czy kontaktów. Dzięki temu uzyskasz spójną kompozycję.

Karnisz powinien podkreślać styl Twojego domu. Dlatego uważnie wybieraj ten produkt!