Jak zadbać o zdrowy sen? Wybierz najlepszy dla siebie materac!

Zdrowy sen wpływa na samopoczucie, zdolność do koncentracji, a także wygląd skóry. Aby spać prawidłowo, konieczne okazuje się zakupienie odpowiedniego materaca. Jaki model sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku? Dowiedz się, jak wybrać właściwy materac.

Rozmiar materaca

Ogromne znaczenie ma rozmiar materaca. Jeśli masz już stelaż łóżka, wystarczy dopasować produkt do jego wielkości. W sytuacji, gdy dopiero kupujesz konstrukcję, warto skupić się na własnych potrzebach i metrażu pomieszczenia. Materac powinien być na tyle duży, by pozwolić na swobodne ułożenie ciała. Dzięki temu będziesz rzadziej się budzić, co wpłynie bezpośrednio na komfort snu.

Twardość materaca a zdrowy sen

Zdrowy sen jest możliwy tylko w sytuacji, gdy śpisz na właściwie dobranym materacu. Na rynku dostępne są produkty o różnym stopniu twardości. Modele wypełnione pianką termoelastyczną są polecane głównie osobom, które borykają się z bólami kręgosłupa. Pozwalają na utrzymanie prawidłowej pozycji ciała, bez zapadania się w miękki materac. Na ogół za najwygodniejsze są uznawane modele po środku skali – są one komfortowe, a zarazem wpływają na zminimalizowanie problemów z bólem pleców.

Na wybór odpowiedniej twardości materaca ma wpływ również masa ciała użytkownika. Cięższe osoby powinny wybierać twardsze warianty. Lżejsze mogą natomiast zdecydować się na produkty miększe. Wówczas doskonale sprawdzą się tzw. materace średnio twarde, które pozwalają na zachowanie odpowiedniej pozycji ciała, ale jednocześnie umożliwiają wygodne ułożenie się. To dobry wybór także w przypadku osób, które borykają się z bólami kręgosłupa. Zbyt twarde modele mogą bowiem pogłębiać problem.

[obraz_1]

Różne rodzaje wypełnienia materaców

Jak dbać o zdrowy sen? Najważniejsze jest wybranie wypełnienia materaca, które sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku. Na rynku można znaleźć następujące opcje:

  • kieszeniowe – ze sprężynami umieszczonymi w osobnych kieszeniach, zapewniającymi wiele punktów podparcia dla barków, bioder oraz kręgosłupa; zapewniają rozluźnienie tych partii ciała, które naciskają na materac najmocniej,
  • piankowe – w tym również wykonane z pianki termoelastycznej, która dopasowuje się do kształtu ciała; sprawdzają się doskonale w przypadku osób borykających się z bólami kręgosłupa.
  • lateksowe – twardsze niż modele piankowe, ale miększe od kieszeniowych; mają właściwości antybakteryjne i antyalergiczne, dlatego są polecane zwłaszcza osobom borykającym się z uczuleniami; zapewniają dobre chłodzenie od spodu.

Popularnością cieszą się też futony, czyli materace wypełniane bawełną, pozwalające na zrolowanie i schowanie w ciągu dnia. To twardy produkt bezsprężynowy.

Futony pozwalają na położenie na specjalnej macie, bez stelaża. Z tego powodu cieszą się popularnością wśród osób, które odczuwają ból kręgosłupa. Materace te są dość twarde, jednak doskonale utrzymują prawidłową pozycję ciała ze względu na swoją konstrukcję – wyjaśnia specjalista ze sklepu Futon.pl.

Zdrowy sen a pozycja ciała

Na zdrowy sen wpływa również pozycja ciała, od której bezpośrednio zależy wybór odpowiedniego materaca. Jeśli śpisz na wznak, wystarczy model dopasowany do masy ciała: dla osób cięższych – twardszy, a dla lżejszych – bardziej miękki. W sytuacji, gdy preferujesz leżenie na boku, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Materac musi dobrze dopasować się do linii bioder, zapewniając odpowiednie podparcie również dla kręgosłupa. W takim przypadku najlepiej wybierać modele termoelastyczne i ortopedyczne.