Zaprojektowanie stylowej kuchni, która jednocześnie będzie utrzymana w tonacji bieli i przy tym będzie cechowała się ciepłem domowego ogniska bez wrażenia laboratoryjnej sterylności, wcale nie jest takie proste! Jakie dodatki i wykończenia dobrać do tego wnętrza, żeby dawało poczucie przytulności i sprawiało, że miło będzie się w nim spędzać czas? Odpowiedzią na to pytanie jest drewno! Jego kolor, naturalność i atrakcyjne usłojenie może w białej kuchni zdziałać wizualne cuda!
Kuchnia biała z drewnem – garść inspiracji
Białe kuchnie są dzisiaj marzeniem większości z nas. Urzekają czystością, optycznie powiększają małe pomieszczenia i mają w sobie to „coś”! Jednocześnie dopasowanie do nich innych elementów aranżacji w zbyt pastelowej i jasnej kolorystyce sprawi, że zamiast efektu ciepłej, rodzinnej kuchni, uzyska się wrażenie sztywnego i nieprzyjemnego laboratorium. Żeby tego uniknąć, warto od początku zaplanować w kuchni moc drewnianego tła, które rozbije efekt sterylności i doda przestrzeni ciepła.
Kuchnia biała z drewnem na podłodze i blatach – to inspiracja, która zaplanowana na starcie od razu zrobi odpowiedni efekt! Dobrym pomysłem będzie wybór drzewa sosnowego, świerkowego, dębu lub buka. Specyficzne, ciepłe odcienie tych drzew doskonale korespondują z bielą i czynią wnętrze kuchenne znacznie cieplejszym!
Dodatki drewniane to kolejny element, który ożywi biała kuchnię. W tej roli świetnie sprawdzą się np. drewniane pojemniczki do przechowywania żywności. Nie muszą być one całe z drewna, równie dobrze sprawdzi się szkło ze stylową, drewnianą nakrętką. Ustawione na kuchennym blacie, będą łagodzić biel szafek i przyjemnie przyciągać spojrzenia. Do tego drewniane łyżki i szpatułki – zatknięte w oryginalny wazon czy stojak, bloki na noże wykonane z drewna czy naturalne ozdoby wiszące wykonane w ciepłej, brązowej kolorystyce.
Architekci wnętrz zwracają też uwagę na możliwość przedłużenia blatów tak, by wyglądały, jakby zachodziły na ścianę w kuchni. Specjalny, szeroki panel z drewna nie tylko swym odcieniem urozmaici przestrzeń, ale i będzie chronił ścianę przed zachlapaniem np. w trakcie przygotowywania posiłków.
W przypadku wyboru stołu lub wyspy także warto rozważyć je jako meble wykonane z drewna. Mogą być nieco ciemniejsze niż podłoga, lub jaśniejsze, tak by zachowywały nutę kontrastu i jednocześnie zwiększały ilość drewnianej przytulności w pomieszczeniu. Sam krzesła niekoniecznie muszą być w tym przypadku w całości z drewna. W zupełności sprawdzą się kolorowo tapicerowane oparcie, ale z zachowaniem ramy i nóg utrzymanych w brązowej, drewnianej stylistyce.