Kupno mieszkania w Warszawie – jak zrobić to dobrze?

Zakup mieszkania w Warszawie może okazać się ogromnym wyzwaniem. W sieci, na popularnych portalach internetowych, można znaleźć tysiące ogłoszeń od osób prywatnych, a także od firm deweloperskich, które oferują mieszkania na sprzedaż. Jednocześnie wiele osób, które nie mają doświadczenia na rynku nieruchomości, bardzo łatwo mogą natrafić na mniej uczciwego sprzedawcę, który znacznie zawyży cenę za metr kwadratowy. Wobec tego, jak kupić mieszkanie w Warszawie z rozsądkiem i nie dać się oszukać?

Mieszkania w Warszawie – deweloper czy prywatny sprzedawca?

Jeśli przymierzamy się do zakupu pierwszej nieruchomości w Warszawie, wówczas warto zdecydować, czy chcemy ją nabyć od firmy deweloperskiej, czy może jednak od prywatnego sprzedawcy? Otóż oba rozwiązania mogą mieć swoje wady i zalety. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że zakup nieruchomości od prywatnego sprzedawcy – co do zasady – obarczony jest nieco większym ryzykiem. Przede wszystkim właściciele nieruchomości – z uwagi na ogromny popyt – mają tendencję do zawyżania ceny za metr kwadratowy. W efekcie potencjalny nabywca naraża się na to, że zapłaci o wiele więcej, niż nieruchomość jest warta w rzeczywistości. Dodatkową kwestią są tu zdjęcia, zamieszczane przez prywatnych sprzedawców. Często odbiegają one od rzeczywistego stanu mieszkania, o czym przekonamy się dopiero w trakcie oględzin. Z kolei szukanie i zakup nieruchomości przez dewelopera jak np.: https://www.forestclub.com.pl/. Posiadają oni szeroką bazę ogłoszeń od sprawdzonych sprzedawców, a dodatkowo, możemy mieć pewność, że zaoferowana nam cena, będzie ceną rynkową. Dodatkowym plusem jest to, że deweloper może wyręczyć nas z niektórych obowiązków. Z pewnością możemy mu powierzyć oględziny mieszkania, a także negocjowanie finalnych warunków transakcji.

Analiza rynku nieruchomości – klucz do sukcesu

Kolejnym krokiem, który przybliży nas do rozsądnego zakupu mieszkania w Warszawie, jest wykonanie dość prostej analizy rynku. Oczywiście nie ma tu mowy o spekulacjach i przewidywaniach, jak to ma miejsce w przypadku profesjonalistów. Niemniej jednak warto przeanalizować sposób, w jaki kształtują się ceny mieszkań na konkretnych dzielnicach Warszawy, a nawet jakie są prognozy dotyczące ich spadów oraz wzrostów. Co więcej, warto się również rozeznać jakie, nowe inwestycje obecnie powstają w stolicy i jakie nieruchomości mogą one zaoferować. Jeśli zdecydowaliśmy się postawić na pomoc dewelopera, wówczas warto dodatkowo poświęcić czas na wybranie najlepszego z nich. W tym celu można np. porównać bazę ofert czy doświadczenie danej firmy deweloperskiej. Z pewnością przełoży się to na efektywniejszą współpracę, a finalnie doprowadzi do wyboru najlepszej nieruchomości w stolicy.

Pośpiech jest złym doradcą – zakup nieruchomości może wymagać czasu!

Chęć zakupu własnego mieszkania w Warszawie oraz zbytnia determinacja może nas czasem popchnąć w kierunku dość nieroztropnych wyborów. Często chcemy znaleźć i sfinalizować transakcję szybko i skutecznie, bez dokładniejszej analizy. Warto jednak dać sobie czas – zarówno na szukanie nieruchomości jak i na jej zakup. Jeśli w danym miesiącu żadna oferta nie przykuła naszej uwagi, to nie warto wybierać „czegoś na siłę”. Faktem jest, że popyt na mieszkania w stolicy jest ogromny, ale podaż również utrzymuje się na wysokim poziomie Być może wymarzone mieszkanie pojawi się w bazie ogłoszeń nieco później, a my przekonamy się, że warto było na nie czekać. W przypadku zakupu mieszkania, pośpiech nie jest najlepszym doradcą.