Materace kokosowe: naturalny wybór dla Twojego komfortu

Obecnie w materacach do spania stosuje się różne nowoczesne rozwiązania, mające na celu podnosić wygodę snu i właściwości zdrowotne produktu. Do jednej z ciekawszych propozycji należą materace wyposażone w matę z naturalnych włókien kokosowych. Co dokładnie daje materac z kokosem i czy warto zdecydować się na jego wybór?

Czym są materace kokosowe i jak wpływają na komfort snu?

Materace kokosowe posiadają dodatkową warstwę – tzw. matę wykonaną z naturalnych włókien kokosa. Jakie są właściwości takiego rozwiązania oraz kiedy warto zdecydować się na taki produkt? Przede wszystkim, materace z kokosem będą odpowiednie dla osób lubiących spać na twardszym podłożu, a także dla osób o większej masie ciała. Dlatego warto przemyśleć zakup materaca z warstwą kokosu, jeśli obawiamy się, że jego twardość będzie niewystarczająca. Kokos może być dobrym wyborem dla osób cierpiących na bóle kręgosłupa, gdyż przez swoją twardość zmniejsza odkształcenia materaca, przez co podłoże daje lepsze podparcie dla ciała. Nic zatem dziwnego, że materac z kokosem to często wyrób medyczny!

Ale twardość materaca to nie jedyna kwestia istotna dla produktów z matą kokosową. W materacu kokosowym mamy lepszą cyrkulację powietrza, a samo włókno kokosowe wykazuje wysokie właściwości antyalergiczne, hamujące rozwój bakterii. A to kolejne czynniki, które gwarantują komfortowy i przede wszystkim zdrowy sen!

Materac kokosowy – jak go wybrać?

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru materaca kokosowego? Jak już wspomnieliśmy, ten typ materaca może być gwarancją wygodnego snu, zwłaszcza dla osób lubiących spać na twardej powierzchni. Warto jednak mieć świadomość, że matę z kokosem umieścić można w materacach różnego rodzaju. A te również mają odmienne właściwości.

Często łączy się materac z kokosem z pianką wysokoelastyczną. Taki produkt zachowuje swoje elastyczne właściwości, a mata kokosowa zapewnia lepszą stabilność podłoża. Innymi rozwiązaniami mogą być materace z kokosem wykonane z takich tworzyw jak pianka poliuretanowa, pianka lateksowa czy też materace z elastycznej pianki flexifoam. Materac piankowy nie jest jednak jedyną opcją. Popularne są kokosowe materace multipocket z wkładką z maty kokosowej. Taki produkt to materac o wysokich właściwościach antyalergicznych. Sprężyny kieszeniowe zapewniają idealne dopasowanie się podłoża do ciała, a kokos gwarantuje lepsze wsparcie i stabilizację.

Jak dbać o włókna kokosowe w materacu?

Materace z kokosem są bardziej trwałe niż materace bez niego – oznacza to, że mogą służyć przez długi czas bez ryzyka odkształcenia czy zniszczenia. Są też produktami bardzo higienicznymi, znanymi ze swoich właściwości antyalergicznych, gdyż kokos zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Niemniej warto o materac kokosowy właściwie dbać, aby służył nam możliwie długo.

Przede wszystkim należy zapoznać się z instrukcją używania. Producent na pewno zawrze w niej wskazówki pielęgnacyjne, dostosowane do charakteru produktu. Na pewno należy unikać zalewania materaca: i dotyczy to zarówno materaca wykonanego z pianki, jak tego, którego podstawą jest sprężyna kieszeniowa. Jeśli materac już się zamoczy, należy zdjąć z niego wszystkie warstwy i pozostawić do wyschnięcia.

Przed zakupem trzeba upewnić się, że pokrowiec na materac można swobodnie ściągać i prać – to podstawa dla zachowania właściwej higieny. Warto też materac regularnie odkurzać – szczególnie w przypadku osób cierpiących na alergie.