Rodzaje profilów do płyt g-k i inne akcesoria montażowe

W ostatnich latach sucha zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych zyskała bardzo dużą popularność. Wiąże się to głownie z tym, że dzięki takiej zabudowie jesteśmy w stanie „zamaskować” nawet najbardziej krzywe ściany czy sufit.

 Uzyskana powierzchnia jest gładka i jednocześnie idealna do stosowania wszelkiego rodzaju farb czy układania różnego rodzajów płytek. Jednak sama płyta gipsowo-kartonowa nic nam nie da. Kluczem i jednocześnie gwarancją idealnie prostych ścian czy sufitów jest dobrze wykonany stelaż. Do jego zrobienia potrzebować będziemy odpowiednich profili. Na rynku są dostępne różne rodzaje profili – wybieramy je w zależności od miejsca montażu.

Z czego wykonane są profile do g-k?

Obecnie na rynku możemy znaleźć profile wykonane z blachy gładkiej (grubość 0,6 mm), jak i te z blachy ryflowanej (grubość 1,2 mm). Te drugie odznaczają się zdecydowanie większą trwałością. Są one bardziej sztywne, przez co bardziej odporne na zginanie, a to zdecydowanie ułatwia montaż.

Jakie profile wybrać?

  • Profile wybieramy w zależności od ich przeznaczenia. 
  • Na ściany stosujemy profile główne U i C (szerokości dostępne to 50, 75 i 100 mm).
  • Na sufity stosujemy profil główny CD (najczęściej szerokości 60 mm) oraz profile przyścienne UD (najczęściej szerokości 30 mm).
  • Do zabudowy poddaszy, oprócz standardowych profili sufitowych, wykorzystywane są również profile kapeluszowe.
  • Wyróżniamy również profile ościeżnicowe UA. Są to specjalnie wzmacniane profile, które stosuje się w miejscach gdzie mają być osadzane drzwi. 

Zobacz też inne akcesoria do suchej zabudowy: https://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/jak-montowac-szybciej-akcesoria-do-suchej-zabudowy/.

Czy są potrzebne jakieś dodatkowe akcesoria?

Zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych nie może dojść do skutku bez różnego rodzaju wkrętów, taśm akustycznych a także wieszaków i łączników. Te dwa ostatnie produkty niezbędne są przy montażu sufitów podwieszanych z płyt g-k. Wyróżniamy np.: wieszaki bezpośrednie, kotwowe czy obrotowe oraz łączniki wzdłużne, uniwersalne, sprężyste i krzyżowe.

Podsumowując, gwarancją sukcesu podczas wykonywania zabudowy z gipsowo-kartonowych są odpowiednio dobrane elementy stelażu, do którego będą przykręcane płyty k-g a też zastosowanie odpowiednich akcesoriów.