Technorattan – czy takie rozwiązanie jest warte uwagi?

Tradycyjny rattan znali już nasi przodkowie. Materiał, produkowany z giętkich palm, które w naturalnym środowisku wymagają odpowiedniej podpory, doskonale nadaje się do produkcji mebli, koszy, donic, a także innych ozdobnych dodatków ogrodowych. Ekologiczny rattan ma swój odpowiednik, obecnie nazywany technorattanem. Czym różnią się naturalne palmy, wykorzystywane już w czasach starożytnych od obecnego tworzywa, które z powodzeniem może być użytkowane przez długie lata? Już tłumaczymy! 

Technorattan czy rattan? 

Meble wykonane z rattanu cieszyły się dużą popularnością. Ich największą zaletą była niska cena, lekkość i szybkość produkcji. Jednak ten naturalny materiał nie był w stanie samodzielnie ochronić się przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Jego niska trwałość wynikała z braku dodatkowego zabezpieczenia, co w krótkim czasie przyczyniało się do utraty walorów estetycznych. 

Technorattan jest materiałem poddanym obróbce, który doskonale radzi sobie z negatywnym wpływem środowiska. Jako udoskonalona wersja rattanu, świetnie nadaje się do czyszczenia, podobnie jak jego pierwotny odpowiednik – jest lekki, naturalny i wygodny, a ponadto gwarantuje solidność przez wiele lat. Jego odporność na, utratę koloru, promieniowanie UV i skrajne temperatury przekonuje do siebie coraz szersze grono osób, które szukają trwałych i ekologicznych rozwiązań na długie lata. 

Lepsza wersja starożytnego rattanu jest wykonywana z polietylenu, czyli ekologicznego materiału, który można ponownie wykorzystywać i poddawać procesowi recyklingu bez wyrządzania rażących szkód w środowisku naturalnym. Wieloletnie zastosowanie produktów wykonanych z tego materiału pozwala na zmniejszenie produkcji śmieci. Elastyczność włókien sprawia, że nie musimy obawiać się odkształcania, a także uszkodzeń mechanicznych nawet przez 15 lat użytkowania! Oprócz swojej solidności technorattan cechuje się niebywałą estetyką. Obecnie jest chętnie wykorzystywany zarówno w aranżacjach domowych jak i ogrodowych. 

Czemu wciąż wybieramy plastik zamiast technorattanu? 

Pierwszym i niezaprzeczalnym powodem takiego zachowania jest oczywiście cena. Meble wyprodukowane z najwyższej jakości technorattanu są nieco droższe, niż ich plastikowe odpowiedniki. Choć w rzeczywistej kalkulacji cena trwałych produktów technorattanowych zdaje się być niemal identyczna, co cena zestawu plastikowego – który wymaga zmiany co kilka lat, znaczne grono konsumentów pozostaje przy swoim zdaniu i wybiera nietrwałe rozwiązania.