Roman Opałka — malarz, rysownik, autor tzw. obrazów liczonych. Był najdroższym żyjącym polskim artystą malarzem. W 2010 roku za trzy Detale nieznany nabywca w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby’s zapłacił równowartość 713 250 funtów (tj. ponad 3 mln zł).
Roman Opałka — życiorys
Roman Opałka urodził się 27 sierpnia 1931 roku w Abbeville-Saint Lucien we Francji. W 1935 roku wraz z rodziną przyjechał do Polski, jednak w 1940 roku wszyscy zostali deportowani do Niemiec. Po zakończeniu wojny rodzina przeniosła się do Francji, skąd po raz kolejny wróciła do Polski.
W latach 1946-1948 Opałka kształcił się w dziedzinie litografii i grafiki w Wałbrzychu. Od 1949 roku studiował sztukę i projektowanie w Łodzi, a w 1950 roku rozpoczął naukę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, którą ukończył w 1956 roku. W 1957 roku po raz pierwszy pojechał do Francji.
Pierwszą żoną artysty była Alina Piekarczyk. W 1976 roku Roman Opałka poznał swoją drugą miłość, Marie-Madeleine Gazeau, a rok później na stałe wyjechał z Polski i osiedlił się we Francji. Był najdroższym polskim artystą, którego dzieła jeszcze za życia osiągały ogromną wartość. Zmarł 6 sierpnia 2011 roku w Rzymie.
Roman Opałka — twórczość
Twórczość Romana Opałki zaliczana jest do kierunku zwanego konceptualizmem. Artysta początkowo malował obrazy przedstawiające rozmaite kształty geometryczne utrzymane w monochromatycznej kolorystyce (cykle Chronomy, Fonematy), a także tworzył eklektyczne kompozycje z płótna, drewna i pierza (cykl Poduszkowce, Integracje) oraz grafiki (Opisanie świata, Adam i Ewa).
W połowie lat 60. zainteresował go upływ czasu, który artysta w swojej twórczości nazywał „ideą progresywnego liczenia”. Opałka używał wyłącznie białej barwy, którą w kolejnych latach malował liczby o coraz słabszym odcieniu, dążąc do całkowitego stopienia tego koloru z czarnym tłem, które również podlegało stopniowemu rozjaśnianiu. Ostatnim etapem, którego nie udało się osiągnąć artyście, miało być malowanie na białym tle.
W 1968 roku artysta stworzył cykl Opisanie świata, nawiązujący do motywów biblijnych. Jego najbardziej rozpoznawalnym dziełem jest cykl OPALKA 1965 /1 – ∞, nazywany Programem. Artysta białą farbą zapisywał na czarnym płótnie szeregi liczb, następnie zmienił je na szare, i, od 1972, stopniowo je rozjaśniał. Każdą liczbę dodatkowo wymawiał, nagrywając wypowiadane słowa na magnetofon, a do skończonego obrazu dodawał swoje aktualne zdjęcie. Cykl ma przedstawiać upływ czasu człowieka.
Podczas aukcji w Sotheby’s w 2010 roku trzy prace z cyklu OPALKA 1965 /1 – ∞ zostały kupione przez anonimowego nabywcę za 713 250 funtów. W momencie sprzedaży była to najwyższa kwota, jaką zapłacono za pracę żyjącego polskiego artysty.