Rynek nieruchomości w Bułgarii: o czym powinni wiedzieć inwestorzy

Rozważasz inwestycję w nieruchomości w Bułgarii? Staranna ocena szans i zagrożeń płynących z podjęcia takiej decyzji pomoże w przemyślany sposób zarządzać dysponowaną kwotą, uniknąć komplikacji prawnych i regulacyjnych, a także jak najszybciej otrzymać zwrot ze zrealizowanej inwestycji. W nie popełnianiu błędów inwestycyjnych pomogą fachowi eksperci, dobrze znający się nie tylko na zasadach funkcjonowania bułgarskiego rynku nieruchomości, ale i głęboko rozumiejący trendy oraz perspektywy jego rozwoju.

W tym, niezależnie od tego, czy postanowisz kupować mieszkania na sprzedaż samodzielnie, czy korzystając z eksperckiej pomocy, wiedza na temat rynku nieruchomości w Bułgarii będzie dla Ciebie wręcz niezbędna.

Przegląd rynku nieruchomości w Bułgarii

Inwestycje w nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE) wracają do poziomów sprzed pandemii. Największą klasą aktywów transakcyjnych pozostają przestrzenie biurowe (39%), za którymi podążają sektory: przemysłowy (25%), handlowy (18%), mieszkalny (13%) i hotelowy (2%). Badania zamiarów inwestycyjnych na 2024 rok wskazują na silne skupienie inwestorów na logistyce i sektorach: przemysłowym (69%), biurowym (57%) oraz wielorodzinnym/budowanym na wynajem (40%).

W Bułgarii inwestycje są napędzane głównie przez rosnące sektory: logistyczny, przemysłowy i mieszkalny, dzięki wzrostowi e-commerce, zwiększonej sile nabywczej i dostępnemu finansowaniu bankowemu. Near-shoring w CEE, napędzany przez zakłócone łańcuchy dostaw z dalszych ekonomii wschodnich, kieruje inwestycje w nieruchomości przemysłowe do Bułgarii. Zakłada się, że ten trend ma się utrzymać także w kolejnych latach.

Nieruchomości komercyjne

Przestrzenie biurowe powoli się odbudowują, szczególnie w segmencie premium. Jednakże budowa nowych centrów biurowych jest na najniższym poziomie od 5 lat, pomimo wysokich dochodów z inwestycji w CEE. Trwający trend pracy zdalnej sprawia, że inwestorzy są ostrożni, ale przewiduje się długoterminowe przejście na model pracy hybrydowej i rosnące zapotrzebowanie na elastyczne biura i przestrzenie coworkingowe. Parki handlowe zyskują na popularności w stosunku do centrów handlowych, napędzane przez wiele lockdownów, z kilkoma nowymi projektami w toku.

Nieruchomości mieszkalne

Trend budowy nieruchomości mieszkalnych w Bułgarii będzie się utrzymywał przez co najmniej najbliższe 3-5 lat, co wiąże się w pierwszej kolejności z ogromnym zainteresowaniem takimi obiektami wśród inwestorów z Europy Wschodniej i Unii Europejskiej. Szacuje się, że w latach 2024-2027 średnioroczne tempo budowy nowych nieruchomości mieszkalnych w Bułgarii będzie plasować się na poziomie 4,7%, co spowoduje dalszy rozwój kurortów morskich i górskich, a także stolicy kraju.

Porady dla inwestorów

Zastanawiasz się nad zakupem nieruchomości w Bułgarii? Oto kluczowe kwestie, na które warto zwrócić uwagę:

  • Strategie nabycia/rozporządzania: sprzedaż i leasing zwrotny, struktury inwestycyjne.
  • Aspekty prawne: gwarancje, odszkodowania, zgodność z zasadami ESG, rozważania podatkowe.
  • Dzierżawa: warunki najmu, prace adaptacyjne, konserwacja,mechanizmy indeksacji.
  • Budownictwo i rozwój: mechanizmy płatności, alokacja ryzyka, kwestie techniczne/środowiskowe.

Decydując się na inwestowanie w bułgarskie nieruchomości na własny lub komercyjny użytek, bez problemu znajdziesz odpowiedni obiekt na rynku. Pomoc fachowców, takich jak pracujący w firmie BułgariaDom, pozwoli przeprowadzić tego typu poszukiwania znacznie szybciej, a dodatkowo nie przepłacić i zrealizować zakup z przestrzeganiem wszystkich formalności prawnych.