Wnętrza w stylu eklektycznym – czym się charakteryzują?

Styl eklektyczny jest różnorodny, unikalny i wyjątkowo oryginalny. W takich wnętrzach spotykamy elementy, które są charakterystyczne dla rozmaitych aranżacji. Możemy jednak liczyć na harmonię i wrażenie, że wszystko zostało dobrze przemyślane. Jakie wyposażenie, oświetlenie, dekoracje czy materiały pasują do stylu eklektycznego? Jak stworzyć tak różnorodne i nietypowe wnętrze, ale zachowując jego funkcjonalność? Sprawdzamy!

Styl eklektyczny – czym się wyróżnia?

W stylu eklektycznym uwagę zwraca łączenie ze sobą elementów, które dominują w ściśle określonych aranżacjach. Pomieszczenia urządzane w tym stylu mogą zatem mieć w sobie kolory charakterystyczne dla wystrojów skandynawskich, wyposażenie spotykane w stylu nowoczesnym, a do tego dekoracje, bez których nie może się obejść aranżacja na kształt boho.

Jeśli żaden ze znanych stylów nie odpowiada nam w 100%, ale lubimy konkretne elementy, możemy je połączyć w jedną aranżację – eklektyczną. Pamiętajmy jednak o tym, aby zachować harmonię i umiar, bo nadmiar przedmiotów czy faktur, które w ogóle ze sobą nie korespondują, a do tego zbyt duża liczba kolorów, mogą wpłynąć na to, że efekt nie będzie zadowalający.

Oświetlenie w stylu eklektycznym

Żadne wnętrze nie może się obejść bez oświetlenia. To ono spełnia funkcje praktyczne i ozdobne. Światło padające z lamp, w określonym kierunku, jest w stanie wyrównać proporcje, optycznie powiększyć lub zmniejszyć daną przestrzeń, nadać klimatu, który sprzyja odpoczynkowi, spotkaniom z bliskimi czy skupianiu się na wykonywanych zadaniach.

Jeśli w wybranych wnętrzach chcemy połączyć elementy z różnych stylów, a tym samym stworzyć aranżację eklektyczną, postawmy na zróżnicowane oświetlenie. Sprawdzą się tu lampy podłogowe, kinkiety, plafony czy lampy wiszące, np. z oferty LightPlus.pl.

Możemy łączyć lampy drewniane z metalowymi, lampki stołowe z ceramicznymi podstawami z lampami podłogowymi, które mają w sobie naturalne materiały. Nic nie stoi na przeszkodzie, by na suficie zawisła lampa w stylu industrialnym, a na komodzie stanęła lampka z materiałowym abażurem. A to wciąż tylko część z propozycji! Zadbajmy jedynie o to, aby oświetlenie było przede wszystkim praktyczne, a barwa światła odpowiadała funkcjonalności danej przestrzeni lub wyznaczonej strefy. Niech wszystkie punkty świetlne łączy również jakiś element, np. podobna kolorystyka, materiały czy detale.

Materiały, faktury i kolory

Znajdźmy motyw przewodni. Postawmy na bazę kolorystyczną, w której jeden odcień będzie dominujący, a otoczą go dwa lub trzy inne kolory. Zbyt duża ich liczba może być bowiem przytłaczająca i sprawiająca wrażenie chaosu.

Przemyślmy, jakie materiały, struktury i faktury uzupełnią wystrój eklektyczny. Dobierajmy je także zgodnie z tym, jakie funkcje ma spełniać dane pomieszczenie. Mieszajmy, stawiajmy na kontrasty lub podobieństwa, wciąż pamiętając o umiarze i spójności.

Styl eklektyczny to podróż po świecie różnorodnych aranżacji. Skorzystajmy z tej propozycji, jeśli lubimy różnorodność i doceniamy charakter wielu stylów wnętrzarskich.