Jak udekorować choinkę?

Choinkę dekoruje się dowolnie, bo nie ma na to żadnej reguły. Można skorzystać z najnowszych trendów, ale klasyczne bombki zawsze będą doskonale wyglądały. Drzewko ubrane stylowo zostanie dopasowane do aranżacji salonu.

Czas na ubieranie choinki świątecznej!

Choinka jest symbolem Świąt Bożego Narodzenia. Tworzy wspaniały klimat i sprawia wiele radości. Pod nią znajdują się prezenty, a podczas Wigilii rodzina śpiewa kolędy. Trudno sobie wyobrazić te wyjątkowe Święta bez przystrojonego różnego rodzaju bombkami, łańcuchami i światełkami drzewka. Dekorowanie choinki jest niezwykle przyjemną czynnością i pozwala wykazać się kreatywnością.

Nie ma jednego sposobu na strojenie drzewka, więc każdy może przywieszać ozdoby według własnego uznania. Wygląd choinki jest niezwykle ważny, bo wpływa na aranżację wnętrza. Można też zdecydować się na „artystyczny nieład” i wybrać różnorodne, wielobarwne bombki. Chcąc stworzyć określoną stylizację, warto sprawdzić, jakie w tym roku obowiązują trendy.

Jak udekorować choinkę?

Królowa Świąt musi pięknie wyglądać. W tegorocznych trendach przeważa wystrój dwukolorowy i monochromatyczny, ale można stworzyć oryginalną, własną aranżację. Oto kilka propozycji ozdabiania drzewka:

  • Styl amerykański ­– dominują w nim kolory bombek: czerwony, niebieski, złoty i biały. Sprawdzą się ozdoby w kształcie serca, kuli, gwiazdy oraz dzwonka. Czubek choinki zakończony jest gwiazdą lub aniołem. Białe lampki dodadzą efektów.
  • Elegancka choinka – granatowe bombki różnej wielkości podkreślają piękno choinki. Mogą mieć wykończenie matowe, brokatowe oraz błyszczące. Elegancki łańcuch ze szklanych koralików i lampki choinkowe – świeczki, są dopełnieniem dekoracji.
  • Styl glamour – to przede wszystkim bombki srebrne, brokatowe czy pokryte cekinami w jednej kolorystyce, które są eleganckie. Można dodać elementy kryształowe czy też satynowe. Szczyt choinki zdobi gwiazda z błyszczącymi dodatkami. Odpowiednie jest migocące oświetlenie LED.
  • Styl skandynawski – w nim ozdoby powinny być skromne. Warto wybrać szklane i okrągłe bombki, w kolorach: szarym, srebrnym, białym i beżowym. Można powiesić szyszki, gwiazdki, śnieżynki i mikołaje, ale nie może być ich w nadmiarze. Na czubku powinna być gwiazda szklana. Choinkę rozświetlają białe i proste lampki.
  • Styl boho – króluje w nim bogactwo ciepłych barw czerwieni, zieleni, pomarańczy, brązów. Styl ten charakteryzuje się oryginalnością, dlatego można powiesić stare i nietypowe bombki. Odpowiednie są również ręcznie robione zawieszki i koraliki, ale też drewniane dekoracje. Na czubku powinna być gwiazda. Choinkę rozświetlają lampki LED w ciepłych kolorach.

Niezależnie od obecnego trendu, zawsze należy kierować się własnym gustem, bo choinka ma być piękna i sprawiać wiele radości.

Jakie są etapy ubierania choinki?

Ubieranie choinki rozpoczyna się od umieszczenia na niej lampek. Rozmieszcza się od góry, schodząc stopniowo w dół. Trzeba owinąć nimi drzewko równomiernie, by po podłączeniu do prądu, świeciły z każdej strony. Następnie wiesza się łańcuchy z błyszczącego materiału. Muszą być lekkie, by nie obciążały gałązek, a jednocześnie grube i puszyste, by stanowiły ozdobę drzewka. Dzieci mogą zrobić z bibuły lub papieru kolorowego.

W kolejnym etapie wiesza się bombki. Należy je odpowiednio rozmieścić, zaczynając od największych ozdób, wypełniając przestrzeń średnimi i mniejszymi. Wybiera się ozdoby o różnych kolorach, kształtach oraz wzorach. Nie zawsze każda gałązka może zostać udekorowana, ale istotą jest zachowanie równomierności. Na końcu zakłada się na wierzchołek, szpic, gwiazdę lub anioła.