Budowa domu pod klucz – co warto wiedzieć

Marzysz o własnym domu, ale nie wiesz, od czego zacząć? Domy pod klucz to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą uniknąć stresu z budową własnego domu. To propozycja dla tych, którzy chcą mieć kontrolę nad procesem budowy, ale nie mają czasu na szczegółowe planowanie i nadzór nad każdym etapem. Czym jest dokładniej budowa domu pod klucz?

Budowa domu pod klucz i umowa

Profesjonalna budowa domu pod klucz musi się zacząć od spisania umowy, w której są wszystkie warunki i zasady realizacji inwestycji. Jest to umowa pomiędzy inwestorem (czyli osobą, która zamawia budowę) a wykonawcą (czyli firmą, która odpowiada za budowę). Umowa ta musi być sporządzona w formie pisemnej, zgodnie z wymaganiami prawa budowlanego.

W umowie budowy domu pod klucz powinny zostać określone m.in.:

– Zakres robót budowlanych, które zostaną wykonane.

– Określenie jak wyglądać ma nadzór nad budową.

– Ustalanie ewentualnych możliwości zmian podczas procesu realizacji zamówienia.

– Harmonogram realizacji budowy i termin jej zakończenia.

– Kosztorys, czyli wykaz kosztów, jakie będą poniesione przez inwestora w związku z budową.

– Warunki płatności, czyli ustalenie sposobu i terminów płatności.

– Zobowiązania wykonawcy w zakresie gwarancji jakości wykonania prac budowlanych oraz odpowiedzialności za ewentualne wady i usterki.

–Ustalenie zasad odbioru i oddania budynku, w tym przeprowadzenie niezbędnych procedur i formalności.

Czy budowa domu pod klucz pozwala na własne projekty?

Budowa domu pod klucz zazwyczaj oznacza, że firma budowlana lub generalny wykonawca będzie odpowiedzialny za cały proces budowlany, włącznie z przygotowaniem projektu, uzyskaniem pozwoleń budowlanych, zakupem materiałów, zatrudnieniem pracowników i nadzorem nad budową.

Czasami jednak klienci mają możliwość wprowadzenia własnych zmian do projektu, o ile nie naruszają one przepisów budowlanych i nie wpływają negatywnie na bezpieczeństwo konstrukcji. Daje to wtedy gwarancję, że budowa pod klucz będzie profesjonalna, a jednocześnie choć trochę będziemy mieć wpływ na efekty.

Budowa domu pod klucz i ostateczny wygląd wnętrz

Wyposażenie domu zrobionego pod klucz może się różnić w zależności od umowy między wykonawcą a klientem, dlatego najlepiej jest ją sprawdzić przed podpisaniem.

Budowa domu pod klucz to przygotowanie przez firmę budowlaną odpowiednich instalacji wodnokanalizacyjnych, wykończenia schodów, podłóg i ścian. Ponadto dotyczy też zamontowania drzwi i okien, a nawet stworzenia perfekcyjnego ogrodu.

Warto też pamiętać, że dom pod klucz najczęściej zawiera też umeblowanie kuchni i łazienki oraz biały montaż.