Czy dywany orientalne to dobra inwestycja?

Dywany orientalne przeżywają swój renesans i z całą pewnością są to produkty cieszące się dziś ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród miłośników kultury wschodniej, ale również amatorów dobrego designu. Trzeba jednak podkreślić, że ręcznie tkany dywan orientalny jest nie tylko stylowym dodatkiem do wnętrza, ale także dobrą inwestycją. Na czym polega wyjątkowość klasycznych dywanów orientalnych oraz co wpływa na ich wartość?

Czym wyróżniają się dywany orientalne

Tradycyjne dywany orientalne pochodzą z terenów Azji, a konkretnie: Iranu (dawniej Persji – to stąd pochodzą oryginalne dywany perskie), Turcji, Afganistanu, Pakistanu, Indii oraz Chin. Wykonywane są z drogich materiałów, a ich bogate wzornictwo przywodzi na myśl dalekie i egzotyczne zakątki świata. 

Cechą charakterystyczną dywanów orientalnych są soczyste kolory, wzory i frędzle, czym skutecznie przyciągają uwagę każdego, kto znajduje się w ich pobliżu. Szczególnie ważne jest jednak to, że odznaczają się wysoką jakością wykonania, co czyni je wyjątkowymi i wyróżnia na tle tańszych zamienników, a więc dywanów jedynie stylizowanych na styl orientalny. 

Wbrew pozorom nie każdy dywan orientalny faktycznie pochodzi z Azji. Wiele produktów to (jak już wspomnieliśmy wyżej) zamienniki lub, mówiąc bardziej dobitnie, podróbki. Niestety niektórzy producenci wykorzystują niewiedzę konsumentów, proponując im dywany orientalne, które orientalne są tylko i wyłącznie z nazwy. 

Dlatego też chcemy uczulić i jeszcze raz podkreślić, że klasyczne dywany orientalne pochodzą tylko i wyłącznie z wyżej wymienionych obszarów, a ponadto wykonywane są z włókien naturalnych – głównie jedwabiu i wełny. Takie dywany znajdziesz w sklepie internetowym: https://dywanyalladyn.pl/pl/27-dywany-orientalne

dywany orientalne

Dlaczego warto wybrać dywan orientalny

Orientalne dywany klasyczne, takie jak dywany perskie czy tureckie, są niezwykle wartościowe z wielu względów. Dla jednych będzie to kunszt tkactwa z poszanowaniem wielowiekowej tradycji. Inni z pewnością zwrócą uwagę na jakość materiałów, a jeszcze ktoś inny stwierdzi, że dywan orientalny to po prostu idealny dodatek do salonu, który nada mu wyjątkowego sznytu! Każda z tych osób ma rację, ale my dodamy do tego zestawienia jeszcze parę innych zalet.

Materiały

Tradycyjne dywany orientalne to produkty prestiżowe między innymi ze względu na materiały, z jakich są wykonywane. Dywany te wytwarza się wyłącznie z naturalnych włókien, głównie jedwabiu i wełny. Tkaniny te są nie tylko trwałe, ale również miłe w dotyku, nie gryzą i przy odpowiedniej pielęgnacji zachowują swój kolor na długie lata.

Jakość

Dywany tkane ręcznie, bo właśnie tak wytwarzane są dywany orientalne, to produkty o niepodważalnej jakości dzięki sztuce tkactwa opanowanej do perfekcji przez wschodnich rękodzielników. Oryginalne dywany orientalne są najlepszym dowodem na to, że tradycyjne rzemiosło ma się dobrze nawet w erze wszelakiej mechanizacji. Dywany te produkowane są z niezwykłą starannością, dlatego ich posiadacze mogą cieszyć się nimi nawet przez dziesiątki lat.

Styl 

Nie od dziś dywany orientalne uznawane są za produkty luksusowe i stylowe – nawet jeśli trendy ulegają zmianom. Charakterystyczne wzornictwo i kolory na dywanach orientalnych mogą wydawać się zbyt krzykliwe i trudne w aranżacji, aby móc wykorzystać je do ozdobienia domu w stylu innym niż klasyczny. Nic bardziej mylnego! Zwłaszcza dziś, kiedy coraz więcej z nas stawia na eklektyzm, czyli łączenie stylów, warto rozważyć zakup właśnie takiego intrygującego dywanu orientalnego.

Tradycja

Orientalne dywany to także historia i dziedzictwo kulturowe. Finalny wygląd każdego z nich ma swoje źródło w kulturze i kryje w sobie symbolikę ważną dla obszaru, z którego pochodzi. Ręczne wykonywanie dywanów w XXI wieku może wydawać się fenomenem, jednak dla rzemieślników jest to po prostu kontynuacja tradycji tkactwa, która niezmiennie od wielu lat ma swoich fanów na całym świecie. 

Inwestycja

Ze względu na to, że dywany orientalne są tkane ręcznie, każdy z nich jest niepowtarzalny. Można pokusić się o stwierdzenie, że są to małe dzieła sztuki – co prawda użytkowe, ale stworzone, by je podziwiać. A skoro dzieła sztuki, to i niemałe pieniądze, które trzeba wydać; za jakiś czas jednak można wiele zyskać – na tym polega inwestycja. 

Pytanie tylko, czy dywan faktycznie nadaje się na przedmiot inwestycji? Jak najbardziej! Powyższe czynniki, które wpływają na prestiżowy charakter i cenę dywanów orientalnych, a także zbiory kolekcjonerskie, świadczą o tym, że warto mieć w swoim domu przynajmniej jeden taki dywan, ponieważ kiedyś z dużym prawdopodobieństwem może być uznany za drogocenny antyk. 

Ekologia

Dywan orientalny będzie nabytkiem w dobrym stylu również z ekologicznego punktu widzenia. Jak już wspomnieliśmy, do produkcji tego typu dywanów wykorzystuje się wyłącznie materiały naturalne i to samo tyczy się barwników – zero chemii i brak toksycznych odpadów to zaleta, obok której nie można przejść obojętnie. Wybierając dywan orientalny, wspierasz przemysł przyjazny dla środowiska. 

Dywan orientalny jako inwestycja

Jak widać dywan orientalny, to coś znacznie więcej niż tylko symbol luksusu, przepychu i bogactwa. Oczywiście jest to część aranżacji, która z powodzeniem tworzy aurę wyjątkowości i wysmakowanej elegancji, warto jednak zwrócić uwagę również na pozostałe aspekty. 

W przeciwieństwie do innych dywanów, dywany orientalne z biegiem czasu zyskują na wartości. Składa się na to wiele czynników, wśród których wyróżniamy: ręczny sposób wytwarzania, wykorzystywanie naturalnych materiałów i barwników, kunszt tkactwa oraz symboliczne wzornictwo. 

Wszystko to sprawia, że dywany orientalne stają się częścią dziedzictwa kulturowego państw wschodnich, dla konsumentów są zaś przedmiotem świetnej inwestycji.