Glebogryzarka — do czego służy? Czym właściwie jest? Warto dowiedzieć się więcej na temat glebogryzarek, tak bardzo ułatwiających prace w ogrodzie i nie tylko. Obecnie na rynku znajdziemy kilka rodzajów glebogryzarek — glebogryzarki elektryczne, spalinowe, akumulatorowe i separacyjne. W tym artykule skupiamy się głównie na glebogryzarkach spalinowych. Wyjaśniamy czym są i dlaczego warto na nie postawić. Przeczytaj nasz poradnik dotyczący tego, jak używać glebogryzarki spalinowej!
Czym jest glebogryzarka spalinowa?
Glebogryzarka spalinowa jest narzędziem ogrodniczym. Można śmiało stwierdzić, że jest to jeden z najważniejszych mechanicznych ogrodniczych sprzętów, wyposażony w wał wykonany ze stopów metali, na którym znajdują się zamontowane specjalne noże. Warto w niego zainwestować, chociażby dlatego, że pozwala on przyspieszyć prace w ogrodzie, w szczególności te wymagające przygotowywania gleby pod sadzenie lub zasiew.
Glebogryzarka — urządzenie do prac w ogrodzie i nie tylko
Glebogryzarkę wykorzystuje się przede wszystkim do prac ziemnych, ale nie tylko! Tego typu narzędzie ogrodnicze może mieć własny napęd, ale istnieją też glebogryzarki podłączane do innych maszyn, jak chociażby glebogryzarka separacyjna dla traktorów jednoosiowych.
Wiele modeli glebogryzarek o różnych parametrach dostępnych na rynku — określ, czego potrzebujesz
Zanim zdecydujesz się na konkretną glebogryzarkę, powinieneś określić swoje potrzeby i dopiero później dobrać optymalny dla Twoich preferencji model. Poszczególne opcje różnią się parametrami, dlatego zakup jakiejkolwiek glebogryzarki bez planu i wcześniejszego rozeznania nie ma sensu.
Przykładowo, jeśli jesteś posiadaczem mniejszego ogrodu, maszyna o szerokości roboczej do 30 cm będzie całkowicie wystarczająca. Powierzchnia ogrodu nie powinna być jednak jedynym wyznacznikiem, gdy stajesz przed wyborem glebogryzarki. Jeżeli dopiero zakładasz ogród na nowym gruncie z twardą, nigdy wcześniej nieprzekopywaną glebą, wówczas glebogryzarka o większej mocy silnika sprawdzi się lepiej.
Jak działa glebogryzarka?
Glebogryzarki zakrzywione na końcach działają w taki sam sposób jak miniaturowy szpadel. Już sama nazwa „glebogryzarki” sugeruje nam, że noże urządzenia wgryzają się w glebę, wydobywają jej niedużą ilość, po czym przewracają ją na drugą stronę. Glebogryzarki działają z dużą prędkością, obracają się w szybkim tempie, ale mimo to nie pozostawiają szczelin powietrznych. Gleba każdorazowo jest spulchniona, bez żadnych grudek — jest idealna i gotowa pod wysiew. To wszystko zasługa glebogryzarek!
Działanie glebogryzarki od technicznej strony
Jeżeli zastanawiałeś się, jak glebogryzarka działa od technicznej strony, śpieszymy z wyjaśnieniem. Każda glebogryzarka wyposażona jest w wydajny silnik. W tym artykule skupiamy się na glebogryzarkach wyposażonych w silnik spalinowy, warto jednak podkreślić, że istnieją także narzędzia z silnikiem elektrycznym.
Zadanie silnika — napędzanie wału
Zadaniem silnika jest napędzanie wału razem z przymocowanymi do niego nożami tnącymi. Po uruchomieniu sprzęt zaczyna szybko obracać wałem. To właśnie dzięki temu noże z łatwością „wgryzają się” w glebę i wykonują swoją pracę. Warto wspomnieć, że profesjonalne glebogryzarki mają dodatkowo napęd kółek jezdnych, co sprawia, że niezwykle łatwo nimi operować.