Co lepsze panele winylowe czy laminowane?

Zastanawiając się nad tym, czy lepszym rozwiązaniem będą panele laminowane, czy winylowe nie jesteśmy w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Tak naprawdę to, które panele podłogowe wybierzesz, zależy w dużej mierze od tego, w którym pomieszczeniu pragniesz je zainstalować, a także od Twoich indywidualnych preferencji. Nowoczesna technologia i standardy produkcyjne sprawiają, że zarówno panele laminowane, jak i podłogi winylowe prezentują się bardzo stylowo, a utrzymanie ich doskonałym stanie nie sprawi nikomu najmniejszych nawet problemów.

Winyl czy laminat? Jak wybrać panele podłogowe?

Przez wiele lat, poszukując odpowiedniego wykończenia podłogi, byliśmy niejako skazani na wybór pomiędzy ceramicznymi płytkami do kuchni i łazienki i drewnianym parkietem bądź laminowanymi panelami do pozostałych pomieszczeń. W ostateczności w grę wchodziła też wykładzina. Współcześnie pojawiło się dużo więcej interesujących rozwiązań, wśród nich najpopularniejsze to panele podłogowe winylowe lub panele laminowane – już pewna klasyka, która debiutowała na rynku lata temu. Niniejszy artykuł poświęcony jest omówieniu najważniejszych różnic i podobieństw pomiędzy tymi dwoma rodzajami okładzin podłogowych. Poznaj zalety obu rozwiązań! 

Co będzie lepsze – panele laminowane czy winylowe? Odpowiedź na to pytanie w dużej mierze zależy od oczekiwań klienta. Jeżeli potrzebujesz paneli, którymi wykończysz powierzchnię podłóg w kuchni, w łazience czy w przedpokoju, czyli w miejscach narażonych na intensywne użytkowanie, a także działanie wilgoci, rekomendujemy wybór paneli winylowych. W miejscach, które nie są narażone na bezpośrednie działanie wody, na przykład w sypialni czy salonie sprawdzą się doskonale nowoczesne panele laminowane.  

Panel winylowy czy panel laminowany – poznaj różnice i podobieństwa

Oba rodzaje paneli nadają się doskonale do wykończenia podłóg zarówno w mieszkaniach prywatnych, jak i w biurach, w sklepach, szkołach itp. To nowoczesne, a zarazem funkcjonalne rozwiązania, które pozwalają na eleganckie wykończenie podłogi. Co ważne, większość paneli podłogowych może być układana na ogrzewanie podłogowe – warunkiem jest odpowiednia grubość panela.

Panele winylowe 

Do produkcji paneli z winylu wykorzystuje się kompozyt winylowo-mineralny lub winylowo-poliuretanowy. Dzięki temu charakteryzuje je całkowita odporność na wodę/wilgoć, a także uszkodzenia mechaniczne, takie jak zarysowania czy ścieranie. Dlatego panele winylowe są najlepszym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o element wykończeniowy w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności takich jak kuchnia czy łazienka.

Ponadto panele winylowe charakteryzują się dobrą izolacją akustyczną, co sprawia, że zapewniają ciche wykończenie posadzki i nie ma konieczności układania maty wygłuszającej. W przypadku paneli winylowych warto także zaznaczyć, że są one ciepłe i bardzo przyjemne w dotyku, zdecydowanie przyjemniejsze niż zimne kafle ceramiczne. Szczególnie polecanym wyborem są panele Quick Step – produkty tej marki cieszą się niesłabnącą popularnością i najwyższą jakością.

Panele laminowane

Podłoga laminowana posiada rdzeń wykonany z płyty MDF lub HDF, wierzchnia warstwa jest zaś z laminowanego papieru, na którym nadrukowany jest bardzo realistyczny wzór naturalnego drewna, lub kamienia. Panele z laminatu podobnie jak panele winylowe są bardzo odporne na zarysowania i ścieranie, ale ze względu na to, że mniej odporne na działanie wody, nie są rekomendowane do układania kuchni czy w łazience (chyba że producent zaznaczył inaczej). 

Niewątpliwą zaletą paneli laminowanych jest ich cena – koszt wykończenia podłogi przy ich wykorzystaniu będzie niższy niż w wyłożenie jej panelami winylowymi. Naturalny wygląd i szeroka gama wzorów i kolorów sprawiają, że znalezienie odpowiedniego rodzaju podłogi, która będzie pasowała do aranżacji danego pomieszczenia, jest naprawdę proste. Większość paneli laminowanych nadaje się do ułożenia na ogrzewaniu podłogowym. 

Podsumowując, wybór paneli podłogowych zależy od indywidualnych preferencji – to fakt. Jeżeli szukasz paneli odpornych na wodę i wilgoć, to dobrym wyborem będą panele winylowe. Jeśli natomiast zależy Ci na naturalnym wyglądzie i niższym koszcie – zdecyduj się na panele laminowane. Modele laminowane i winylowe są banalnie proste w pielęgnacji, producenci gwarantują, że zachowają atrakcyjny wygląd na wiele lat.