Domki narzędziowe: praktyczne rozwiązanie dla każdego ogrodnika

Każdy, kto dysponuje ogrodem, prędzej czy później dojdzie do wniosku, że wszystkie narzędzia i inne sprzęty zaczynają po prostu zastawiać dostępną przestrzeń. Są także trudniejsze do znalezienia gdy stają się potrzebne i ostatecznie psują wygląd ogrodu. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem są domki narzędziowe, które nie tylko ułatwiają utrzymanie porządku, ale też mogą stanowić atrakcyjny element małej architektury ogrodowej. Zapraszamy do zapoznania się z ich zaletami!

Domek narzędziowy – czy warto zainwestować w jego budowę?

Domek narzędziowy, gospodarczy lub też narzędziownia – bez względu na nazwę to ta sama prosta, ale niezwykle ważna konstrukcja, która przyda się w każdym ogrodzie. Wykonuje się je z różnych materiałów i przybierają różne formy, ale nie zmienia to ich zasadniczej funkcji. Domki narzędziowe ogrodowe zgodnie z nazwą mają zastosowanie jako przechowalnia narzędzi, ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać je także do trzymania w nich np. mebli, zabawek dla dzieci lub niewielkich pojazdów, jak rower czy motocykl. Tak naprawdę taki składzik może być też po prostu uniwersalnym magazynem dla wszystkich sezonowo używanych akcesoriów ogrodowych i rekreacyjnych.

Osoba prowadząca zadbany i estetyczny ogród szczególnie jednak skorzysta z takiego rozwiązania. Domek na narzędzia będzie w jednym miejscu zbierał wszelkie łopaty, grabie, taczki, konewki, sekatory, ale też elektronarzędzia np. kosiarki czy nożyce do żywopłotów. Nie trzeba nikogo przekonywać, że znacznie ułatwia to pracę w ogrodzie i skraca czas potrzebny na zaopatrzenie się w potrzebny sprzęt. Przede wszystkim jednak chroni go przed czynnikami zewnętrznymi, zwłaszcza w okresie jesienno zimowym. Dodatkowo domek sam w sobie może stanowić ozdobę ogrodu, a na pewno poprawi jego estetykę dzięki usunięciu leżących luzem narzędzi i innych drobiazgów.

Jak wybrać idealny domek do ogrodu?

Na rynku jest dostępnych wiele propozycji domków ogrodowych gotowych do umieszczenia na działce. Jak jednak wybrać ten idealny? Zadania nie ułatwia mnogość rozmiarów, wzorów i materiałów. Trzeba będzie z pewnością przemyśleć czy większe znaczenie mają dla nas kwestie praktyczne, estetyczne, czy też chcemy zrównoważyć oba te aspekty. W większości przypadków mimo wszystko względy praktyczne będą najważniejsze, dlatego to im przyjrzymy się bliżej najpierw. Domek gospodarczy do ogrodu powinien być w stanie zapewnić bezpieczeństwo przechowywanym wewnątrz przedmiotom, dlatego powinien być zbudowany z materiałów trwałych, a jednocześnie zapewniających odpowiednią cyrkulację powietrza. Nie powinien być wrażliwy na rdzę, natomiast dla odporności na wiatr czy burze sama konstrukcja musi być dobrze osadzona w podłożu.

Najpopularniejszymi materiałami na domek narzędziowy pozostają niezmiennie drewno, metal lub plastik. Jakie są zalety i wady każdego z nich?

  • Domki gospodarcze do ogrodu z drewna wyróżniają się wspaniałym wyglądem, możliwościami zastosowania różnych stylów architektonicznych, wytrzymałością i niewrażliwością na czynniki takie, jak rdza. Prezentują się świetnie w niemal każdym ogrodzie i są ekologiczne, wymagają jednak regularnej impregnacji. Z drugiej strony daje to możliwość lekkiej zmiany kolorystyki, a cała konstrukcja znów będzie wyglądała jak nowa. Jest to zwykle rozwiązanie kosztowniejsze od pozostałych opcji, jednak zdecydowanie warto!
  • Narzędziownia z metalu sprawdzi się w ogrodach i na posesjach w stylu nowoczesnym i minimalistycznym. Chociaż są to wytrzymałe konstrukcje, trzeba zadbać, aby nie były podatne na korozję. Ze względu na właściwości termiczne metalu, nie da się jednak pracować w ich wnętrzu latem, ani zimą.
  • Domki z tworzyw sztucznych to niedrogie i funkcjonalne rozwiązanie, które niemal nie wymaga konserwacji. Wystarczy regularne mycie zabrudzonych ścian. Wbrew pozorom są to konstrukcje dość wytrzymałe, natomiast ich estetyka może pozostawiać nieco do życzenia.

Domek na narzędzia do ogrodu – na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu?

Domki narzędziowe na działkę powinny mieć przede wszystkim odpowiednią powierzchnię użytkową. Ile będzie ona wynosić? To zależy w dużej mierze od indywidualnych potrzeb, ale za pewne minimum można uznać około 2 × 1,5 m, które pozwoli na przechowanie podstawowych narzędzi. Zwykle wymiary 2 × 3 m i większe będą już wystarczające dla większości potrzeb, pamiętajmy jednak, że warto wziąć sporą poprawkę na własne przewidywania – zwykle potrzeby okażą się nawet dużo większe niż zakładaliśmy.

Nie zapominajmy o kwestiach praktycznych, takich jak podłoże pod domek. Betonowe bloczki albo betonowa wylewka są koniecznością, jeśli chcemy, aby konstrukcja pozostawała stabilna. Konieczny jest też odpowiedni spad, aby woda nie zalegała na dachu, ani w jego pobliżu.

Na pewno nie zaszkodzi, jeśli domek na narzędzia będzie prezentował się okazale. Dopasujmy jego kolor, materiał i styl do charakteru posesji. Domki drewniane są pod tym względem najbardziej uniwersalnym wyborem.