Domowy ogródek – jak dbać o paprotkę?

Posiadanie zieleni w domu korzystnie wpływa na każdy organizm. Kwiaty poprawiają nasze samopoczucie, podnoszą walory estetyczne pomieszczeń, produkują tlen, a także oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji. Paproć należy do grupy wymagających kwiatów, które nie znoszą zaniedbań i nie tolerują błędów swoich właścicieli. Ten rodzaj roślin nie jest polecany osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z pielęgnacją kwiatów doniczkowych, jednak dzięki pewnej porcji wiedzy uprawa paprotki nie powinna stanowic problemów. 

Jak dbać o paprotkę w domowych warunkach? 

Domowa uprawa paprotki wcale nie musi być trudna. Należy jednak pamiętać o kilku istotnych aspektach. Pierwszym z nich jest wybór odpowiedniego stanowiska dla nowej rośliny. Wbrew powszechnej opinii paproć nie może znajdować się w cieniu. Choć ta nietuzinkowa roślina najczęściej wystepuje w dolnych partiach lasu, gdzie nie dochodzi zbyt wiele słońca, to ustawiona w ciemnym kącie domu szybko zmarnieje. Również zbyt intensywne słońce nie wpłynie korzystnie na rozwój paproci. Ostre promienie słońca mogą sparzyć jej delikatne liście. Idealnym miejscem dla nowej rośliny będzie zatem stanowisko, do którego dochodzi światło rozproszone. 

Podlewanie paprotki powinno odbywać się raz w tygodniu, podobnie jak nawożenie w okresie intensywnego wzrostu, czyli od marca do lipca. W kolejnych miesiącach można stopniowo wydłużać czas pomiędzy dostarczaniem nawozu, aż do miesiąca. Paprotki nie wymagają często przesadzania. Po otrzymaniu większej ilości miejsca zdarza im się chorować. 

Domowe sposoby na wzmocnienie paprotki 

Skoro już wiesz jak dbać o paprotkę to przeczytaj kilka wskazówek, które pomogą Ci wzmocnić Twoje paproć w domowych warunkach. Pierwszym sposobem jest podlewanie paproci wodą z mlekiem. Raz w miesiącu zmieszaj ze sobą 250 ml mleka i 750 ml wody, aby otrzymać miksturę, która ma właściwości zakwaszające glebę.  

Innym sposobem, stosowanym przez nasze babcie jest podlewanie kwiatu paprotki herbatą, oraz wykorzystywanie zaparzonych, herbacianych fusów jako naturalny nawóz. 

Z podlewaniem nie należy przesadzać, ponieważ paproć, która otrzymała zbyt dużą ilość wody może być nie do odratowania. 

W przypadku przelania należy wyjąć roślinę z wilgotnej ziemi, usunąć wszystkie jej zgniłe części i przesadzić do nowego gruntu. W tej sytuacji kluczowy jest czas reakcji – im szybciej, tym lepiej. 

Paprotki są kapryśnymi kwiatami, jednak doskonale pełnią funkcję oczyszczające. Warto zaprosić do swojego domu te niepozorne rośliny i cieszyć się zdrowym powietrzem każdego dnia.