Izolacja akustyczna – słusznie zresztą – kojarzy się najczęściej na przykład ze studiem nagraniowym, w którym ma tłumić niepożądane dźwięki. W praktyce jednak nie jest to najczęstsze jej zastosowanie. Możliwości jest zdecydowanie więcej.
Izolacja akustyczna w przestrzeni przemysłowej
W zakładach produkcyjnych hałas jest często jednym z głównych czynników ryzyka i chodzi przy tym zarówno o dźwięki uderzeniowe, jak i powietrzne. Najczęściej stosowaną formą radzenia sobie z tym problemem jest indywidualna ochrona słuchu, jednak dziś wielu inwestorów decyduje się na obniżenie poziomu hałasu poprzez eliminację części drgań. Izolacja akustyczna w przestrzeni przemysłowej nie wytłumi dźwięków do zera, natomiast może zwiększyć bezpieczeństwo i komfort pracy, obniżając natężenie przynajmniej niektórych dźwięków. Materiały akustyczne stosuje się w tym przypadku albo bezpośrednio przy maszynach, jeśli nie wpływa to na ich obsługę, albo w przestrzeniach wydzielonych dla pracowników.
Izolacja akustyczna mieszkań
Czy to starsze, czy nowe budynki, wygłuszenie ich pozostawia zwykle wiele do życzenia. Nawet mając za ścianą cichych sąsiadów, coraz więcej osób decyduje się na wygłuszenie ścian, stropów lub podłóg (w zależności od charakteru dźwięków, ich pochodzenia i dokuczliwości). Tutaj przeważnie wystarczają materiały akustyczne o średniej izolacyjności, aczkolwiek nie jest to żelazną regułą. Warto też dodać, że pewne elementy wygłuszenia coraz częściej stosuje się też pod panelami. Nie tylko zwiększa to komfort sąsiadów, ale też wycisza własne mieszkanie.
Izolacja akustyczna rurociągów
Dopóki przepływ płynu w rurze pozostaje lineralny, hałas jest właściwie niesłyszalny – jak na przykład w instalacji obiegowej C.W.U. Jednak w większości przypadków rurociągi są źródłem hałasu i to nawet w budynkach, w których są zabudowane, a nie, jak w starszych – prowadzone wewnątrz pomieszczeń. Tutaj stosowanie wygłuszeń jest często sprawą podstawowego komfortu, jeśli nie ma się ochoty słuchać dźwięków kanalizacji budynku, odprowadzenia wody deszczowej czy jeszcze innych hałasów z rur. Oczywiście w tym przypadku można zastosować otuliny wygłuszające, choć czasem wyciszenie rurociągów wymaga pewnej ekwilibrystyki ze względu na to, że ich ułożenie nie zawsze jest logiczne.
Izolacja otwartych przestrzeni
Warto zwrócić uwagę jeszcze na jeden przypadek, już niezależnie od miejsca. Czasem sama konstrukcja otoczenia pozwala na relatywnie dobrą izolację, ale jest nieciągła, więc dźwięki przechodzą przez szczeliny. W takim wypadku – czasem odrobinę niezgodnie z pierwszym przeznaczeniem – można zastosować taśmy izolacyjne, które kosztują stosunkowo niewiele i pozwolą zamknąć nieszczelności.