Jak wybrać drewniane meble kuchenne?

Drewno jest od lat materiałem chętnie wykorzystywanym do produkcji mebli kuchennych. Nadaje wnętrzu przytulności i jest przyjemne w dotyku, więc wiele osób utożsamia je z ciepłem domowego ogniska. Jednak, żeby takie meble mogły służyć przez wiele lat, trzeba zwrócić uwagę na kilka elementów, np. na gatunek drewna i jego wykończenie. Dowiedz się, jak mądrze wybrać drewniane meble kuchenne.

Jakie drewno jest najlepsze na meble kuchenne?

Meble kuchenne są narażone na działanie wielu szkodliwych czynników. Duża wilgotność powietrza, wysoka temperatura, woda, ostre narzędzia, różne produkty spożywcze, konieczność stosowania mocnych środków czyszczących – to wszystko może doprowadzić do uszkodzenia struktury zabudowy i wielu uszkodzeń mechanicznych.

Dlatego najlepiej wybrać drewno, które to wytrzyma, a przy tym będzie łatwe do utrzymania w czystości i proste do odnowienia. Świetnie sprawdzą się:

  • dębina – jest to jeden z najpopularniejszych, ale i najlepszych materiałów na meble kuchenne. Znany z niezwykłej wytrzymałości i odporności na czynniki zewnętrzne, doskonale wygląda mimo upływu czasu. Do tego jego naturalny, elegancki design sprawia, że łatwo połączyć go z innymi rodzajami drewna lub materiałami, a tym samym uzyskać niesamowite kompozycje;
  • bukowina – kolejne drewno liściaste, które zachwyca twardością i trwałością. Ma ciepły odcień, dzięki czemu nadaje wnętrzu przytulny klimat. Niewątpliwą zaletą buku jest to, że jest bardzo podatny na kształtowanie i farbowanie, dlatego meble wykonane z tego drewna mogą mieć różnorodną formę oraz kolor. Dzięki temu można stworzyć niesamowite wnętrze na lata;
  • brzoza – to drewno o jasnym zabarwieniu, które twardością i wytrzymałością dorównuje śmiało bukowinie. Jego delikatny odcień i wspaniałe ułożenie słojów sprawiają, że meble brzozowe przyciągają uwagę od przekroczenia progu kuchni. Dlatego ten materiał doskonale sprawdzi się, jeśli chcesz stworzyć wnętrze, które będzie zachwycać od pierwszego spojrzenia!

Dobrym pomysłem jest, aby przed zakupem mebli zobaczyć wybrane rodzaje drewna w różnych aranżacjach. Ich szeroki przegląd znajdziesz np. na stronie galerii wnętrz Home Concept, pod dresem https://homeconcept.com.pl/warszawa/kategorie_produktow/meble-kuchenne-drewniane. Zainspiruj się, by znaleźć meble, które spełnią wszystkie Twoje oczekiwania.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drewnianych mebli kuchennych?

Drewniane meble kuchenne to dość droga inwestycja. Warto więc zadbać o to, żeby wybrana zabudowa wytrzymała co najmniej kilkanaście lat. Jest to możliwe, jeśli podczas zakupu drewnianych mebli do kuchni zwrócisz uwagę na:

  • wykończenie – drewno może zostać zabarwione np. lakierobejcą, która podkreśli jego naturalny kolor i ułożenie słojów. To dobry wybór, jeśli zależy Ci na eleganckiej, klasycznej, ale i naturalnej aranżacji. Jednak w ofercie dostępne są także meble malowane. Ta technika pozwala uzyskać gładką, jednolitą powierzchnię. Pokryte w ten sposób elementy sprawdzą się, jeśli chcesz urządzić nowoczesną, nieco loftową, a przy tym odporną na uszkodzenia kuchnię,
  • zdobienia – ważnymi dodatkami do drewnianych mebli kuchennych są różnego rodzaju listwy, elementy dekoracyjne czy wsporniki. Dodają one całej kompozycji powagi, ale i wytworności, dzięki czemu całość prezentuje się bardzo stylowo, wręcz „dworkowo”. Podobają Ci się takie dekoracje? Wybierając meble, które są o nie wzbogacone, upewnij się, czy np. między zdobieniami a frontem nie ma szpar, pomiędzy które mogłaby wnikać woda.

Jeśli stawiasz meble z przeszkleniami, upewnij się, że szyba jest odporna na pękanie oraz sprawdź, czy łatwo się ją czyści. Dzięki temu unikniesz problemów w utrzymaniu porządku w kuchni.

Postaw na trwałość oraz ponadczasowość i zdecyduj się na drewniane meble kuchenne wykonane z należytą starannością. Z pewnością nie pożałujesz tego wyboru!