Jak wybrać meble balkonowe?

Przemyślana aranżacja balkonu to najlepszy sposób na stworzenie przestrzeni umożliwiającej relaks po ciężkim dniu oraz wykorzystanie każdego pogodnego dnia, spędzając go na świeżym powietrzu. Meble balkonowe powinny z jednej strony być dopasowane do charakteru samego mieszkania lub domu, ale jednocześnie spełniać wiele praktycznych funkcji. Z tego względu, wybór musi być przemyślany i poprzedzony dokładną analizą. Na co należy zatem zwrócić uwagę kupując tego typu elementy wyposażenia?

Meble balkonowe – o czym trzeba pamiętać podczas zakupów?

Na początku powinniśmy zastanowić się, w jaki sposób chcemy korzystać z przestrzeni i jaki jest nasz styl życia. Dzięki temu będziemy w stanie określić potrzebną funkcjonalność mebli. Należy również przemyśleć czy ogród, balkon lub taras będą wykorzystywane do przyjmowania gości. Osoby towarzyskie, które często organizują przyjęcia na świeżym powietrzu będą potrzebować większego zestawu, składającego się np. z rozkładanego stołu oraz stabilnych krzeseł. Jeśli jednak preferujemy spokojny wypoczynek w domowym zaciszu z ulubioną książką i rzadko przyjmujemy gości, meble ogrodowe drewniane mogą mieć postać wygodnego rozkładanego leżaka, hamaków, huśtawek lub ławeczek.

  • Jedną z najważniejszych kwestii jest wybór elementów wyposażenia, które są odporne na negatywny wpływ czynników atmosferycznych. Choć w okresie jesienno-zimowym wiele osób przechowuje meble na balkon w domu lub mieszkaniu, w praktyce i tak będą one narażone na zmiany pogody podczas letnich deszczów. Kolejnym czynnikiem jest promieniowanie słoneczne. Jeśli chcemy trzymać stół i krzesła na tarasie przez cały rok, będzie na nie wpływać także mróz i śnieg. Należy zatem upewnić się przed zakupem czy mamy do czynienia z meblami, które dobrze znoszą wilgoć, czy konieczna jest ich konserwacja oraz w jaki sposób należy o nie dbać.

Meble na taras a rodzaj materiału

Ze względu na fakt, iż opisywane elementy wyposażenia są obecnie bardzo ważną częścią aranżacji i pełnią m.in. funkcję dekoracyjną, są dostępne w wielu różnych wersjach. Wybierając meble balkonowe takie jak stolik oraz krzesła, należy zastanowić się czy zamierzamy korzystać z nich również podczas spożywania posiłków, czy zależy nam wyłącznie na zestawie wypoczynkowym. Wiele zależy także od posiadanego przez nas budżetu. Na jakie wersje można się zatem zdecydować?

  • Najbardziej klasycznym i ponadczasowym rozwiązaniem są meble wykonane z drewna. Niektóre z nich występują też w wersji z łączonymi materiałami, przykładowo stolik balkonowy może mieć żeliwne lub stalowe nogi i drewniany blat. Tego typu dodatki wyróżniają się stabilnością i pięknym wyglądem. Niemniej jednak konieczna jest ich odpowiednia pielęgnacja i konserwacja oraz przechowywanie w domu podczas chłodnych miesięcy.
  • Kolejną ciekawą propozycją dla miłośników natury są meble rattanowe na taras. To wyjątkowo eleganckie elementy wyposażenia, jednak podobnie jak drewno, również muszą być magazynowane. Niestety, nie są zbyt odporne na deszcz i promieniowanie. Niezbędna jest też konserwacja.
  • Alternatywą dla osób, które szukają czegoś mniej wymagającego jest technorattan. Fotel na balkon wykonany z takiego materiału również prezentuje się świetnie, a jednocześnie jest odporny na zmieniające się warunki atmosferyczne. Nie wymaga też szczególnej konserwacji. Niemniej jednak, w okresie zimowym, zestaw balkonowy powinien być schowany.

Wypoczynek na taras może być także wykonany z takich materiałów jak plastik, metal oraz aluminium. Pierwszy z nich zazwyczaj wyróżniają się najbardziej atrakcyjną ceną. Krzesła na balkon wykonane w całości z metalu są wprawdzie dość ciężkie, ale niestraszne im nawet silne wichury. Aluminium jest z kolei bardzo lekkie, odporne na korozję, jednak istnieje przy tym duże ryzyko przewrócenia przez wiatr.