Lamele stanowią piękny i niezwykle dekoracyjny sposób na unowocześnienie wyglądu wnętrza. Te jedyne w swoim rodzaju lamele wolnostojące są połączeniem warstw drewnianego forniru, które można układać pionowo lub poziomo. Ścianka ażurowa z lameli wbrew pozorom nie jest trudna do wykonania, dlatego każdy z nas jest w stanie ją zainstalować bez pomocy fachowca. Dostępne w szerokiej gamie wzorów i kolorów lamele ścienne dają Ci możliwość wyboru, dzięki czemu możesz spośród setek modeli wybrać te najbardziej pasujące do Twojego wnętrza. Jeśli interesuje Cię montaż lameli wolnostojących, koniecznie zapoznaj się z treścią poniższego artykułu.
Lamele są cienkimi drewnianymi listewkami, które służą do dekoracyjnego wykończenia ścian. Lamelki mogą także przybrać formę wolnostojącej ścianki działowej, której wytrzymałość zapewnia naprzemienne zastosowanie listewek. Lamele wolnostojące są giętkie i elastyczne, jednak nie deformują się podczas użytkowania. Ich konstrukcja wykonana jest zazwyczaj z drewna bukowego, jesionowego, sosnowego lub dębowego. Na polskim rynku dostępne są także lamele wykonane z płyty MDF lub z polistyrenu.
Lamele drewniane wolnostojące montaż
Jeśli zakupiłeś gotową ściankę z lameli, wystarczy, że zamontujesz ją do podłogi i sufitu uzyskując w ten sposób efektowne przepierzenie. Jeśli lamele mają stanowić dekorację ścienną, po prostu przyklej je do ściany.
Zanim przystąpisz do montażu lameli zlikwiduj miejsca narażone na wilgoć, odmierz odległości pomiędzy listewkami, przygotuj narzędzia takie jak poziomica, klej montażowy, piłka do drewna oraz skrzynka uciosowa. Następnie nałóż klej na pierwszy pasek i przytwierdź go do ściany zachowując pion. Odległości od kolejnych lameli wyznaczaj za pomocą odciętych końcówek lub zamaskuj niedoskonałości za pomocą listew wykończeniowych.
Ścianka ażurowa z lameli – zalety
Lamele najczęściej są wykorzystywane jako łączenie mebli, żaluzje drewniane, ścianki działowe, wykończenie drewnianych blatów a także element wygłuszający pomieszczenie.
Zastosowanie lameli we wnętrzu wpływa na:
- podniesienie estetyki pomieszczenia
- poprawę właściwości akustycznych – redukcja hałasu
- ocieplenie wnętrza
Ponadto lamele drewniane lub wykonane z płyty MDF są łatwe w utrzymaniu czystości, a ich ponadczasowy design i wielofunkcyjność sprawiają, że pasują do każdej aranżacji wnętrza, zarówno w wersji klasycznej jak i nowoczesnej. Ich ogromną zaletą jest również to, że ścianka z lameli nie wymaga konserwacji i jest banalnie prosta w montażu.
Więcej informacji na temat lameli znajdziesz pod tym linkiem:https://4wall.pl/321_lamele-biale