Jakie parametry powinna mieć idealna wełna mineralna?

Wełna mineralna jest jednym z chętniej wybieranych materiałów izolacyjnych. Świetnie sprawdza się w momencie, kiedy zależy nam na efektywnym ociepleniu domów i mieszkań. Jednocześnie w sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów wełny mineralnej, pomiędzy którymi występują mniejsze lub większe różnice. Wobec tego, jakie parametry powinna mieć idealna wełna mineralna?

1. Współczynnik przewodzenia ciepła

Wełna mineralna posiada tak naprawdę kilka parametrów, na które warto zwrócić większą uwagę przy wyborze. Jednak najważniejszym z nich jest współczynnik przewodzenia ciepła. To on świadczy o efektywności izolacji termicznej, a jednocześnie determinuje, czy dany rodzaj wełny sprawdzi się w naszym przypadku. Dla przykładu można powiedzieć, że im niższy współczynnik przewodzenia ciepła ma wełna szklana, tym lepsze będą jej właściwości termoizolacyjne. Jednocześnie wartość ta zawsze powinna być dopasowana do grubości zastosowanej izolacji. Przy użyciu wełny o współczynniku lambda wynoszącym 0,033 W/K, należy zastosować izolację o łącznej grubości 25 cm.

2. Grubość wełny mineralnej

Grubość wełny poniekąd warunkuje pierwszy z omówionych parametrów. W sprzedaży rynkowej dostępne są wełny o grubości od 10 do nawet 30 centymetrów. Warto zauważyć, że nie da się tu wskazać na optymalną wartość, gdyż jest ona uzależniona od miejsca, w którym ma zostać ułożona warstwa dociepleniowa. Przyjmuje się, że najcieńsze wełny mineralne sprawdzają się w miejscach, które nie są narażone na ogromne wychłodzenia. Z kolei wełny o grubości od 20 do 30 centymetrów, świetnie dopasują się do ocieplenia poddaszy.

3. Klasa palności

Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę przy zakupie wełny mineralnej jest jej klasa palności. Faktem jest, że idealnym rozwiązaniem będzie produkt, który jest całkowicie niepalny. Zwykle taka wełna będzie oznaczona symbolem A1 lub A2. Ta klasyfikacja wskazuje również na to, że wybrana przez nas wełna mineralna zapobiega ewentualnemu rozprzestrzenieniu się ognia. Warto jednak zauważyć, że w 100 stopniach Celsjusza, produkt się roztopi. Niemniej jednak wspomniane już klasy palności są optymalnym wyborem, gdyż nawet w wyniku pożaru, wełna nie będzie wydzielać substancji toksycznych i nie utrudni ewentualnej ewakuacji domowników.

4. Paroprzepuszczalność

Paroprzepuszczalność jest parametrem, który informuje nas o tym, jak skutecznie wełna może zapobiegać nadmiernemu zawilgoceniu miejsc, w których została ona zamontowana. Profesjonalnie, jego wartość ta określana jest jako współczynnik dyfuzyjnego oporu pary wodnej. Znów można powiedzieć, że im jest on niższy, tym lepiej. Wówczas para wodna nie ma najmniejszego problemu, by przenikać przez włókna wełny mineralnej i nie osadzać się w szczelinach i zakamarkach. Warto podkreślić, że niski współczynnik oporu dyfuzyjnego jest niezwykle istotny podczas wyboru materiału izolacyjnego, gdyż redukuje on ryzyko pojawienia się pleśni i grzybów.

5. Rezystancja wełny mineralnej

Rezystencja to ostatni z parametrów wełny mineralnej, na który warto zwrócić nieco większą uwagę. Pod tym dość tajemniczym sformułowaniem kryje się nic innego, jak tylko deklarowany opór cieplny Rd. Odpowiada on za szczegółowe określenie izolacyjności cieplnej danego produktu. Poniekąd parametr ten uzależniony jest od konkretnej grubości wełny mineralnej. Warto w tym momencie pamiętać, że im wyższy jest współczynnik oporu, tym więcej ciepła będzie w stanie zatrzymać dana wełna mineralna, a co za tym idzie, zapewni nam większy komfort cieplny.