Oset ozdobny w sielskim skalniaku

Znany ze swojej surowości, a także ostrych kolców skutecznie odpycha od siebie ludzi. Jeśli jednak należysz do grona odważnych ogrodników, którzy z czułością uwielbiają patrzeć jak oset ozdobny rozkwita w nowoczesnej przestrzeni to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś mógł go do siebie zaprosić! Ta drobna roślina posiada wiele właściwości prozdrowotnych, a ponadto przyciąga do siebie pożyteczne owady, którym nie straszne ostre haczyki, chroniące roślinę. Przekonaj się czym zwykły oset może Cię zaskoczyć! 

Oset ozdobny do wazonu? Jak najbardziej! 

Oset może stanowić doskonałą dekorację zarówno w pomieszczeniach, jak i w ogrodzie. Zasuszony świetnie prezentuje się przez wiele miesięcy, a świeżo zerwany posiada niezwykły zapach, a także kolor, którym z chęcią czaruje wszystkich domowników. Oprócz tego ta drobna roślina posiada wiele prozdrowotnych właściwości, które chętnie doceniają nasze wątroby, a także serca. Karczoch, należący do rodziny ostów, nie tylko cechuje się pięknym, ogromnym kwiatostanem, który ukazuje nam się latem, ale też świetnie smakuje. Młody, surowy pączek, przyrządzony z czosnkiem, cytryną i oliwą może okazać się doskonałą sałatką, a ugotowany świetnym daniem obiadowym. Jego główną zaletą jest umiejętność odtłuszczenia i regeneracji wątroby. 

Innym rodzajem ostu, który znalazł uznanie w Europie jest ostropest, czyli cenna roślina wspomagająca nasz układ trawienny. Ponadto ten oset ozdobny jest niezwykle bogaty w witaminę E, która wpływa na regenerację skóry oraz posiada właściwości odmładzające. Doskonale sprawdzi się pod postacią oleju, którym można polewać sałatki warzywne lub pod postacią kremu, wcieranego bezpośrednio na skórę jak balsam. 

Oset ozdobny w rabacie kwiatowej

Wydawać by się mogło, że oset nijak nie pasuje do ozdobnych, delikatnych kwiatów, które chętnie umieszczamy w przydomowych ogrodach. Nic bardziej mylnego! Dziewięćsił, mikołajek, przegorzan, a także szczeć cechują się nie tylko szybkim wzrostem i minimalnymi wymaganiami pielęgnacyjnymi, ale też swoim niekwestionowanym urokiem!

Podczas tworzenia rabat warto znaleźć tym roślinom osobne miejsce, aby poprzez szybki rozrost nie przytłumiły swoich słabszych sąsiadów. W naturze powyższe gatunki występują na piasku, kamieniach, a także w rumowiskach. Oset ozdobny doskonale sprawdzi się także jako ochrona przed niechcianymi szkodnikami w naszym ogrodzie. W końcu posiada naturalne haczyki, które skutecznie umożliwiają przybranie walecznej, a przede wszystkim nietuzinkowo pięknej postawy!