Polimerowe szkło w kuchni — jaki efekt pozwala uzyskać?

Szkło polimerowe zastąpi płytki w przestrzeni międzyszafkowej oraz sprawdzi się w formie okładziny meblowej. Jest to materiał do złudzenia przypominający tradycyjne szkło, ale zdecydowanie bardziej od niego wytrzymalszy. Warto podkreślenia jest fakt, że szkło polimerowe zachowuje wszystkie właściwości laminatu, ale w odróżnieniu od niego nie ulega procesom starzenia. Materiał idealny? Sprawdźmy!

Szkło polimerowe, czyli szkło do zadań specjalnych

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że szkło polimerowe jest laminatem zachowującym cechy wizualne szkła – jest idealnie gładkie, nieporowate i bezspoinowe, a więc z łatwością można je zachować w sterylnej wręcz czystości, co w warunkach kuchennych jest bardzo ważne. W przeciwieństwie jednak do laminatów szkło polimerowe nie traci koloru ani właściwości pomimo upływu lat. Podobnie jak tradycyjne tafle szkła jest to materiał całkowicie odporny na procesy starzenia. Nawet jeśli w kuchni jest dużo naturalnego światła, to nie ma obaw, że fronty z upływem czasu stracą swój pierwotny kolor, co często dzieje się w przypadku mebli lakierowanych. 

Szkło polimerowe to produkt firmy REHAU Polska. Dostępne są trzy warianty RAUVISIO crystal:

  • Pure – ponadczasowe dekory i stonowane kolory
  • Strong – żywa kolorystyka 
  • Deep – matowe wykończenia w wyjątkowej głębi

Szkło polimerowe występuje w macie i połysku. Są to powierzchnie odporne na plamy i nieestetyczne odciski palców, które są zmorą frontów laminowanych i lakierowanych. Co ciekawe, na frontach matowych ze szkła polimerowego można pisać kredą, a na frontach w połysku bez obaw można tworzyć zapiski i rysunki pisakami. Po skończonej zabawie powierzchnię szkła wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką z mikrofibry. Co więcej, szkło polimerowe jest niepodatne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne, a więc często wybierane jest przez rodziny z małymi dziećmi. Ponadto szkło polimerowe jest odporne na czynniki, które na co dzień występują w kuchni, czyli wilgoć, tłuste plamy i wysokie temperatury. 

Szkło polimerowe do kuchni. Porady i inspiracje

Idealnie gładka powierzchnia szkła polimerowego może stanowić ciekawy kontrast dla porowatej struktury betonu architektonicznego, pełnego wżerów i smug, a także wobec starej cegły o nieregularnych kształtach. Obszerna paleta kolorystyczna, w jakiej dostępne jest szkło polimerowe, sprzyja nietuzinkowym projektom i zestawieniom. Głębię koloru matowego szkła podkreślą drewniane dodatki, na przykład lamele a ze szkłem w połysku świetnie będzie korespondować okładzina ścienna w kontrastowym kolorze wykonana także ze szkła polimerowego. Meble w połysku to idealny wybór do małych i ciemnych kuchni – w odróżnieniu od frontów matowych meble w połysku nie absorbują światła, ale je odbijają, czyniąc przestrzeń bardziej przestronną.

Szkło polimerowe, czyli funkcjonalność i estetyka w jednym

Nowoczesne kuchnie otwarte na salon wymagają nietuzinkowych rozwiązań – powierzchnie frontów i blatów muszę być łatwe w utrzymaniu czystości. W końcu kuchnia jest tym, co widzą odwiedzający nas goście jako pierwsze. Nic tak nie psuje wrażenia jak poplamione szafki i nieestetyczne odciski palców na frontach. Szkło polimerowe to rozwiązanie wszystkich problemów – jest to materiał, który sprawdzi się w wymagających warunkach kuchennych i nie straci swoich pierwotnych cech wizualnych pomimo intensywnej eksploatacji i częstego mycia. Co ważne, aby zachować higieniczną czystość, wcale nie trzeba stosować detergentów i silnie działających środków chemicznych.