Pomysły na mały balkon w bloku – inspiracje i plan aranżacji

Jeśli mieszkasz w wielkim mieście, w dodatku na typowym blokowisku, to z pewnością wiesz, jak trudno jest zaplanować urządzenie małego balkonu. To miejsce ma być oazą spokoju, relaksu, ale i przestrzenią, w której poza stolikiem i krzesłami, musi się znaleźć również trochę kojącej oko zieleni. Jak to wszystko zaplanować i od czego zacząć?

Pomysły na mały balkon w bloku – inspiracje na start!

Podstawą aranżacji małych balkonów jest połączenie w nich funkcjonalności i przyrodniczego uroku, które razem sprawią, że będzie nam się na nich przyjemnie wypoczywało.

Jeśli chodzi o naprawdę sprawdzone pomysły na mały balkon w bloku – inspiracje najszybciej znajdziemy w internecie. Możemy się tu posiłkować blogami krążącymi wokół tematu wnętrz i aranżacji, stronami poświęconymi nietypowym rozwiązaniom do małych przestrzeni czy portalami tworzonymi przez projektantów. W takich miejscach aż roi się od zdjęć, które mogą sprawić, że i my zabierzemy się za stworzenie na swoim balkonie czegoś niesamowitego!

Pierwszym krokiem, jeszcze przed jakimikolwiek zakupami, powinno być opracowanie dobrego planu działania. Nie dysponujemy dużą ilością miejsca, więc dokładanie dodatkowych rzeczy „z czasem” może się tu po prostu nie sprawdzić. O wiele lepiej jest wyjąć kartkę papieru, włączyć internet i zacząć spisywać pomysły, z których na koniec wybierzemy wszystko to, co będziemy w stanie na balkonie zmieścić.

Praktyczne wskazówki, które ułatwią planowanie:

  • Maksymalnie upraszczaj swoją wizję balkonu. Im więcej kombinowania, tym trudniej będzie Ci wszystko zrealizować.
  • Postaw na meble składane (zawsze będzie można je złożyć i schować, żeby zyskać więcej miejsca np. na suszarkę do prania albo matę do ćwiczeń jogi).
  • Wybierz tylko jeden styl i konsekwentnie się go trzymaj. W małej przestrzeni nie warto ustawiać stu rzeczy z innej bajki.
  • Podobają Ci się ciemne kolory? Zapomnij! One optycznie pomniejszą i tak już mały balkon. Postaw na barwy jasne i ciepłe – zobaczysz, że nagle na Twoim balkonie zrobi się przestronnie!
  • Dodatki mają znaczenie: zadbaj o przytulne dekoracje i nie zapomnij wykorzystać ścian. Można na nich powiesić zabawne ozdoby, kwiaty czy drabinkę, po której będą się piąć wiszące truskawki.
  • Dobierając oświetlenie postaw na kilka mniejszych lampek, zamiast jednej dużej, albo na praktyczne girlandy. Oszczędzisz miejsce i uzyskasz efekt romantyczny.
  • Minimalizuj, ale nie zapomnij o roślinach – to one dodadzą małemu balkonowi czaru i naturalnego klimatu, w którym będzie się miło spędzało czas.

Na koniec, kiedy zaplanujesz już wszystko, spisz potrzebne rzeczy na kartce i dopiero wówczas ruszaj do sklepu. Unikniesz niepotrzebnego kupowania czegoś, co później nie sprawdzi się tak, jakbyś tego oczekiwał.