Każdy z nas pragnie, aby przydomowy ogródek zachwycał paletą kolorów i niezwykłym zapachem każdego lata. Co jeśli jednak nasze stanowiska narażone są na intensywne słońce i upały? Nic straconego! Portulaka to niezwykły kwiat, który pochodzi niemal z pustynnych rejonów. Zbyt wysoka temperatura i ostre promienie słońca wcale nie są jej straszne a do szczęścia potrzebuje zaledwie odrobiny ziemi i łyku wody. Zobacz dlaczego warto zaprosić ją do swojego ogródka!
Portulaka dla smakoszy i zapominalskich!
Portulaka warzywna jest bardzo wartościowym ziołem, które można z powodzeniem zaprosić nie tylko do swojego ogrodu, ale także do kuchni! Na ciepłej Krecie ten drobny kwiat dusi się jak szpinak, a łodygi gotuje w identyczny sposób jak szparagi. Posiada bogate walory smakowe, a ponadto jest niezwykle korzystna dla naszego organizmu. Portulaka oczyszcza, posiada mnóstwo witamin, a także nienasyconych kwasów tłuszczowych, które doskonale sprawdzają się podczas leczenia nadciśnienia oraz cukrzycy.
Kwiaty portulaki warzywnej nie należą do zbyt okazałych – są małe i mają żółtą barwę, a ponadto skutecznie chowają się pośród grubych, zielonych liści. Jest rośliną jednoroczną, jednak na jesień uwalnia ogromną ilość drobnych nasion, które z powodzeniem rozkwitają w kolejnym sezonie. To właśnie z tego powodu bardzo często nazywana jest chwastem.
Inną odmianą tego kwiatu jest portulaka wielkokwiatowa, którą możemy spotkać w Argentynie, Brazylii, a także w Urugwaju. Ten rodzaj rośliny doskonale sprawdzi się w ogródkach zapominalskich osób, ponieważ nie wymaga zbyt dużej troski. Portugalkę można z powodzeniem zasadzić w przepuszczalnej, lekkiej ziemi i zapomnieć na długi czas o nawożeniu, a także podlewaniu. Doskonale sprawdzi się w słonecznych skalniakach, w których inne rośliny mogłyby zostać narażone na poparzenie.
Portulaka wielokwiatowa zachwyca na swoimi urokami przez całe lato. Przybiera wiele barw począwszy od bieli, a skończywszy na intensywnej czerwieni, które zaczynają się tuż przy samej ziemi i z daleka swoim wyglądem przypominają róże. Doskonale czuje się w otoczeniu takich kwiatów jak gazanie czy maczki kalifornijskie.
Pielęgnacja i rozmnażanie portugalki
Ten prosty kwiat najprościej rozmnożyć za pomocą rozsady bądź samych nasion. Tę drugą możliwość najlepiej zmieszać z piaskiem, ponieważ jej nasiona są niezwykle drobne. Sianie portugalki najlepiej rozpocząć pod koniec kwietnia bezpośrednio do grządki, bądź na początku marca do skrzynek, z których właściwe przesadzanie powinno nastąpić w okolicach maja.
Zanim zasadzimy portulakę w swoim ogrodzie musimy wiedzieć, że nie mogą jej spożywać kobiety w ciąży, psy, a także koty. Jeśli jej smak nie przypadnie nam do gustu to warto się jej pozbyć, ponieważ w krótkim czasie może opanować sporą część naszego podwórka. Ponadto osoby nie posiadające doświadczenia ogrodniczego mogą ją łatwo pomylić z trującym wilczomleczem, który po przełamaniu wydziela trujący, biały sok. Portulaka jedynie w słońcu ukazuje cały swój urok, podczas pochmurnego dnia z całą pewnością nie otworzy swoich kwiatów.