Z niepokojem wyczekujesz kolejnych rachunków za ogrzewanie domu? Chciałbyś płacić mniej, ale myślisz, że w obecnej sytuacji gospodarczej na świecie trzeba po prostu pogodzić się z konsekwencjami wzrostu cen gazu czy węgla? Nie zatrzymasz kryzysu gospodarczego ani inflacji, ale jeśli mieszkasz w starym budynku, możesz wspomóc swój budżet w inny sposób. Zaplanuj ocieplenie domu, dzięki któremu zmniejszysz straty energetyczne, a co za tym idzie – także rachunki za ogrzewanie.
Z tekstu dowiesz się:
- który element termomodernizacji wykonać jako pierwszy,
- jak przygotować się do ocieplania domu,
- dlaczego warto zdecydować się na montaż systemu ocieplenia Caparol Capatect.
Przez nieocieplone ściany zewnętrzne z domu ucieka do 40% ciepła. Ciepła, którego nie poczujesz, a za które i tak musisz przecież zapłacić! Aby uniknąć tego w przyszłym i kolejnych sezonach grzewczych, warto już teraz zaplanować ocieplenie domu.
Ocieplanie domu – kluczowy element termomodernizacji
Termomodernizacja budynku, czyli ogół prac, których celem jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną, składa się z kilku etapów:
- montaż systemu ocieplenia,
- ocieplenie stropów i dachu,
- wymiana lub uszczelnienie okien i drzwi,
- modernizacja lub wymiana urządzenia grzewczego.
Jeśli mieszkasz w starym domu, najlepszy efekt oszczędności energii i pieniędzy osiągniesz dzięki wykonaniu wszystkich wymienionych etapów. Jeżeli jednak nie masz funduszy, aby zrobić to wszystko na raz, zacznij od początku, czyli od montażu systemu ocieplenia, który zaizoluje termicznie elewację. To element termomodernizacji domu, którego pozytywne skutki zauważysz bardzo szybko.
Przygotowanie do ocieplania domu
Jeśli planujesz zlecić ocieplenie domu lub całą termomodernizację wiosną lub latem, warto zacząć przygotowania do tego procesu kilka tygodni, a nawet miesięcy wcześniej. Co konkretnie warto zrobić?
Po pierwsze, przeprowadzić audyt energetyczny budynku – czyli ekspertyzę, która określi zakres oraz parametry techniczne i ekonomiczne prac, prowadzących do zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło. Mówiąc inaczej, audyt odpowie na pytanie, które z elementów termomodernizacji warto wykonać, aby osiągnąć najlepszy efekt. Takie badanie jest również niezbędne, jeśli chcesz ubiegać się o dofinansowanie do termomodernizacji w ramach programu Czyste Powietrze.
Po drugie, wybrać materiały – na przykład jeden z wysokiej jakości systemów ocieplenia marki Caparol: Capatect Classic, Capatect Longlife lub Capatect Carbon. Więcej na ich temat przeczytasz w dalszej części artykułu.
Po trzecie, wybrać fachowców, którzy wykonają ocieplenie domu. Jeśli zdecydujesz się na system ocieplenia Caparol, warto zatrudnić do pracy rekomendowanych przez tę markę specjalistów. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wykonawca dobrze zna materiały, na których pracuje.
System ocieplenia Caparol Capatect – sposób na obniżenie rachunków za ogrzewanie
Wspomniane już systemy ociepleń Caparol to kompleksowe rozwiązanie, które polega na łączeniu najlepszych elementów:
- masy klejowej,
- materiału termoizolacyjnego,
- warstwy zbrojonej,
- gruntu,
- tynku,
- farby elewacyjnej.
Ich idealne dopasowanie gwarantuje maksymalne wykorzystanie możliwości wynikających z oszczędności energii. To pozwala na osiągnięcie najwyższych możliwych parametrów termoizolacyjnych budynku, a co za tym idzie, obniżenie kosztów ogrzewania. Dodatkowymi korzyściami są trwałość elewacji, a także jej odporność na uszkodzenia spowodowane działaniem słońca, deszczu czy nawet gradu.
W przyszłym sezonie grzewczym możesz mieć niższe rachunki – i to niezależnie od tego, czy ceny surowców opałowych wciąż będą wysokie. Zainwestuj w termomodernizację domu, a szybko zauważysz korzyści z tej decyzji dla Twojego budżetu!