Siarkol w walce z chorobami grzybowymi roślin

Patogeny grzybowe są najczęściej odpowiedzialne za powstawanie chorób roślin ozdobnych oraz użytkowych. Grzyby mogą porażać praktycznie każdą cześć roślin, od korzeni, aż po owoce i nasiona. Walka z chorobami grzybowymi jest koniecznością, jeśli chce się uzyskać obfity, wysokiej jakości plon. W gospodarstwach ekologicznych stosowanie preparatów biobójczych może być utrudnione, ponieważ większość dostępnych środków nie powinna być używana do produkcji żywności organicznej. Istnieją jednak skuteczne preparaty, które pomogą ochronić uprawy.

Czym jest preparat Siarkol?

Preparat w swoim składzie ma siarkę, czyli pierwiastek, który bardzo dobrze ogranicza rozwój chorób – mączniaka rzekomego oraz prawdziwego, czyli dwóch najczęściej spotykanych chorób roślin. Mączniak występuje zarówno na roślinach użytkowych, jak i ozdobnych. Pojawia się na liściach, kwiatach oraz na owocach. Grzyb przyczynia się do obniżenia jakości plonu poprzez zniszczenie aparatu asymilacyjnego roślin, czyli liści. Preparaty siarkowe są dozwolone w rolnictwie ekologicznym, nie są szkodliwe dla środowiska oraz dla organizmów. Należy jednak stosować je zgodnie z ulotką, zachowując wymagany okres karencji.

Preparat Siarkol to nic innego jak siarka pod postacią zawiesiny wodnej. Małą ilość preparatu rozcieńcza się z dużą ilością wody. Dokładne dawki preparatu można znaleźć na stronie https://sklep.poradnikogrodniczy.pl/siarkol-800-sc-20ml-id-1130. Siarkol nanosi się na zielone części roślin za pomocą opryskiwaczy ręcznych lub mechanicznych. Siarkol wykazuje działanie kontaktowe, czyli skutecznie blokuje funkcje życiowe grzybów po bezpośrednim kontakcie z grzybnią.

Jak działa siarka w ochronie roślin?

Siarka wykazuje właściwości grzybobójcze, dlatego znalazła zastosowanie w ochronie roślin sadowniczych, warzyw oraz gatunków ozdobnych. Po wykonaniu oprysku preparatem siarkowym, na powierzchni roślin tworzy się warstwa ochronna, która skutecznie hamuje rozwój grzybów. Dodatkowym atutem preparatu siarkowego jest ochrona roślin przed przędziorkami i szpecielami. Siarkol stosuje się na rośliny porażone, aby ograniczyć rozwój grzybów, ale również zapobiegawczo, aby nie doszło do zakażenia. Warto zastosować oprysk ochronny w momencie zaistnienia ryzyka pojawienia się mączniaka.

Warto również zaznaczyć, że preparaty siarkowe nie tylko pomagają w ochronie roślin przed chorobami grzybowymi, ale również są źródłem siarki, która jest niezbędnym mikroelementem. Siarka pozytywnie wpływa na odporność roślin, poprawia ich kondycję i zwiększa niewrażliwość na czynniki stresowe, np. na atak szkodników lub suszę. Kolejną zaletą Siarkolu jest krótki okres karencji, czyli czasu, który musi minąć od zabiegu do zbiorów plonów.

Gdzie i jak stosować Siarkol?

Siarkol stosuje się w uprawach ekologicznych oraz konwencjonalnych w walce z mączniakiem. Dotyczy to zarówno mączniaka rzekomego, jak i prawdziwego. Środek ochrony roślin może być stosowany na roślinach sadowniczych (winorośl, jabłoń, grusza, rośliny jagodowe), na warzywach (pomidor, burak, rośliny kapustne, dyniowate, cebule) oraz na roślinach ozdobnych (powojniki, róże, berberysy). Siarkol jest polecany do walki z mączniakiem prawdziwym jabłoni, wtedy oprysk wykonuje się parę razy w ciągu sezonu, zaczynając wczesną wiosną. Preparat rozpuszcza się w wodzie i nanosi na zielone części roślin za pomocą opryskiwaczy. Zabieg ochrony roślin powinno się wykonywać, kiedy temperatura powietrza mieści się w przedziale od 10 do 25 stopni Celsjusza. Oprysków nie należy wykonywać w czasie deszczu.