Smart home, czyli jak ułatwiać sobie życie każdego dnia?

Inteligentne rozwiązania dla domów są coraz bardziej popularne. Każdy z nas chce zaznać odrobiny luksusu w codziennym życiu i ułatwić za pomocą automatyzacji pewne, regularnie powtarzane czynności. Przy coraz większym tempie życia, każde ułatwienie jest na wagę złota, a szybki rozwój technologii pozwala na wdrażanie coraz ciekawszych i bardziej zaawansowanych rozwiązań. W naszym dzisiejszym artykule, powiemy sobie nieco więcej, na temat tego czym jest smart home oraz jakie są najciekawsze rozwiązania z tej dziedzinie.

Czym jest smart home?

Jest to zbiorcze określenie dla systemów oraz rozwiązań i urządzeń automatyki domowej. Tworząc smart home, tworzymy środowisko, w którym jako mieszkańcy możemy porozumiewać się z domem, wydawać mu określone polecenia oraz automatyzować pewne czynności. Na rynku dostępnych jest mnóstwo urządzeń oraz systemów, które pozwalają na tworzenie takiego środowiska. Tworząc własny inteligentny dom, warto zastanowić się, które z nich są dla nas odpowiednie.

Jakie inteligentne rozwiązania warto wybrać?

Urządzenia dedykowane do smart home możemy podzielić na 3 grupy. Pierwsza z nich to rozwiązania, które mają podnieść nasz komfort życia i upraszczać codzienne czynności. Dzięki takim rozwiązaniom, bez wstawania z kanapy możemy szybko zmienić temperaturę otoczenia, oświetlenie, włączyć ulubioną muzykę, czy uruchomić ekspres do kawy. Można pójść jeszcze o krok dalej, ustawiając zmienne tryby oświetlenia w domu, nawet gdy nie ma nas aktualnie w okolicy, co może skutecznie odstraszyć potencjalnego złodzieja.

Druga grupa to rozwiązania wpływające na nasze bezpieczeństwo. Do niej możemy zaliczyć przeróżne systemy alarmowe, kamery, oświetlenie, ale również czujniki. Wspominając o czujnikach, mówimy tutaj nie tylko o popularnych czujkach ruchu czy obecności, ale również takich, które śledzą temperaturę w domu lub ewentualne zadymienie oraz pojawienie się wilgoci. W ten sposób jesteśmy w stanie na bieżąco monitorować, co dzieje się w naszym domu, nawet gdy nie ma nas w pobliżu.

Ostatnia grupa, to akcesoria pozwalające na oszczędności. Tutaj z pomocą przychodzą nam akcesoria pozwalające na monitorowanie zużycia energii przez poszczególne urządzenia, ale również możliwość zdalnego sterowania i zarządzania, co pozwala na ograniczanie użycia urządzeń, co z kolei skutecznie obniża nasze rachunki z prąd.

Czy zamki do drzwi też mogą być smart?

Ciekawym przykładem urządzeń inteligentnych są zamki do drzwi smart. Są to produkty dbające bez wątpienia o nasze bezpieczeństwo, a jednocześnie znacznie ułatwiają nam życie. Wracając do domu z ciężkimi zakupami, raczej nikt nie lubi szukać kluczy w kieszeniach, torebce, czy samochodzie. Dzięki zastosowaniu zamków do drzwi smart jesteśmy w stanie zdalnie je otworzyć i dostać się do wnętrza.

Celem budowania smart home jest wygoda, oszczędność oraz bezpieczeństwo. Planując wdrożenie tych systemów w swoim domu, warto wybrać rozwiązania skrojone na miarę, dzięki czemu będziemy w stanie korzystać z dobrodziejstw dzisiejszej technologii.