Sprzęt do koszenia trawnika – klasyczne kosiarki czy roboty koszące?

Każdego roku, niemal we wszystkich dziedzinach pojawiają się swego rodzaju nowinki, mające na celu uprościć nieco prace wykonywane przez ludzi. Obecna technologia gwarantuje nam wiele możliwości, jednak najważniejsze jest jej praktyczne i rozsądne wykorzystanie. Jeszcze nie tak dawno, pewnego rodzaju rewolucję przechodził rynek sprzętów ogrodowych.

Chodzi mianowicie o wynalezienie robotów koszących. Zdania na temat tego typu urządzeń są bardzo mocno podzielone. Ich zwolennicy upierają się, że jest to najlepszy sposób na koszenie trawnika i zostawienie w tyle standardowych rozwiązań, takich jak kosiarki spalinowe czy nawet elektryczne. Poniżej wskażemy podstawowe cechy zarówno jednych, jak i drugich oraz porównamy, który z nich lepiej poradzi sobie w określonych warunkach. 

Roboty koszące – jakie dają możliwości? 

Odnośnie automatycznych sprzętów do koszenia należy powiedzieć, że gwarantują one wygodę. Mając w ogrodzie takie urządzenie nie interesuje nas zupełnie nic poza wciśnięciem guzika bądź uruchomienia go z poziomu aplikacji. Robot sam jest w stanie zlokalizować swoje położenie i wczytać konkretną mapę przejazdu. Ponadto, w momencie uzyskania niskiego poziomu baterii, samodzielnie kieruje się do stacji dokującej, gdzie spędza określony czas do pełnego naładowania. Granice koszenia wyznacza się przy użyciu odpowiednich przewodów mocowanych w ziemi konkretnymi szpilkami.  

Urządzenia samoczynnie koszące zostały jednak stworzone z myślą o mniejszych ogrodach. Ich plusem jest na pewno umiejętność przemieszczania się pomiędzy gęsto rozstawionymi przeszkodami pod warunkiem, że są one odgraniczone przewodami. Do minusów takich robotów należy przede wszystkim cena oraz długi czas pracy ze względu na konieczność ładowania. 

Kosiarki – czy są w stanie konkurować z robotami? 

Mimo znacznego wzrostu popularności robotów koszących, klasyczne kosiarki wciąż cieszą się sporym uznaniem wśród ludzi. Wpływ na to może mieć ich zdecydowana różnorodność. Wyróżniamy kosiarki spalinowe, elektryczne i akumulatorowe. Poszczególne typy różnią się od siebie w szczególności gabarytami oraz obszarem koszenia. Urządzeń z jednostkami elektrycznymi używa się przeważnie do małej wielkości ogrodów z dużą ilością przeszkód, a popularnych “spalinówek” do terenów o znacznie większej powierzchni.  

Każdy typ posiada swoje zarówno wady, jak i zalety. Zakup standardowej kosiarki jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż nabycie robota koszącego. Martwiąc się o trudności w operowaniu takimi urządzeniami zaznaczamy, że wersje elektryczne są z reguły bardzo lekkie, a większość spalinowych posiada już dodatkowy napęd przekazywany na koła. 

Koszenie dużej trawy i obszarów pod płotem 

Trzeba jasno zaznaczyć, że ani jeden, ani drugi z wyżej wymienionych typów urządzeń koszących nie będzie w stanie poradzić sobie z zalegającą pod płotem trawą oraz z ponadnormatywną wysokością trawnika. Do tego typu celów stosuje się podkaszarki spalinowe. Urządzenia te są bardzo przydatne w każdym ogrodzie, gdyż dzięki nim możemy pozbyć się zalegających pod ogrodzeniem źdźbeł trawy. Ponadto, są w stanie dotrzeć tam, gdzie żaden rodzaj standardowej kosiarki nie ma możliwości wjazdu.  

Przy zamontowaniu specjalnego ostrza do takiej podkaszarki lub kosy spalinowej możemy ścinać ogromnej wielkości trawy na nieokreślonej powierzchni, ponieważ większość takich sprzętów wyposażona jest w silnik spalinowy.