Sypialnia w stylu rustykalnym – cechy, meble, dodatki

Jakie są cechy stylu rustykalnego we wnętrzach? Jak urządzić rustykalną sypialnię? Jak wybrać meble, kolory ścian oraz podłogę? Poznaj porady aranżacyjne i wprowadź spokój oraz harmonię w swojej sypialni.

Sypialnia w stylu rustykalnym – najważniejsze cechy

Styl rustykalny we wnętrzach przede wszystkim charakteryzuje się tym, że stawia nacisk na prostotę form, ogólną funkcjonalność oraz na minimalizm – zarówno w wykończeniach, jak i w doborze mebli i dodatków. Co więcej, nawiązuje również do wiejskiego, sielskiego klimatu.

Mimo że estetyka wnętrza rustykalnego wzorowana jest na wiejskich chatach, to również mieszkanie czy dom w centrum miasta możemy urządzić właśnie w tym stylu – zwłaszcza w sytuacji, gdy zależy nam na tym, aby oderwać się od szybkiego tempa życia i wielkomiejskiego pędu. Sypialnia w stylu rustykalnym będzie więc przytulna, nastrojowa i prosta, co sprawi, że w jej przestrzeni znajdziemy spokój i chwilę wytchnienia.

Uwaga: W sypialni rustykalnej królują barwy stonowane, neutralne, które nie przytłaczają całości aranżacji. Kolory żywe występują wyłącznie na drobnych akcentach, takich jak dodatki.

Za najważniejszy materiał w stylu rustykalnym uchodzi natomiast drewno – i to nie tylko jako surowiec, z którego wykonywane są meble. Warto postawić również na bielone, drewniane deski na ścianach, czy na drewnianą podłogę.

Jak wybrać meble do sypialni rustykalnej?

Meble do sypialni w stylu rustykalnym powinny być jak najbardziej naturalne, pozbawione elementów dekoracyjnych, złoceń czy akcentów kolorystycznych.

Łóżko – najważniejszy mebel w sypialni

Sercem każdej sypialni jest wygodne łóżko. Wybierając ten niezwykle istotny mebel, powinniśmy zwrócić uwagę na takie aspekty jak: rozmiar, surowiec, praktyczność (na przykład obecność dodatkowych szuflad do przechowywania), zagłówek, wykonanie ramy, dobór materaca. Łóżko odpowiadające cechom stylu rustykalnego powinno więc zostać wyprodukowane z naturalnego drewna oraz odznaczać się funkcjonalnością i prostotą. Na przykład meble do sypialni z kolekcji Vinci charakteryzuje minimalizm i oryginalność, dzięki gładkim frontom podkreślającym rysunek słojów i barwę drewna.

Do sypialni rustykalnej polecane są zwłaszcza łóżka wykonane z drewna. Dlaczego? Cechuje je: wysoka jakość wykonania, wytrzymałość, możliwość samodzielnej renowacji i usunięcia rys, oryginalny wygląd, uniwersalny charakter, łatwość w utrzymaniu czystości (drewno należy regularnie przecierać miękką ściereczką z mikrofibry). Za najtrwalsze uchodzą deski dębowe oraz bukowe. Co więcej, drewno wykazuje właściwości antystatyczne – nie przyciąga i nie gromadzi kurzu, dlatego więc uchodzi za materiał przyjazny zwłaszcza dla alergików oraz rodzin z małymi dziećmi.

Nowoczesne łóżka odznaczają się także praktycznością, ponieważ wyposaża się je w dodatkowe skrzynie i szuflady. Możemy w nich przechowywać: pościel, ręczniki, tekstylia domowe, a nawet ubrania.

Jeżeli lubimy spędzać czas w łóżku, czytając książki czy oglądając filmy, to dobrym wyborem będzie łóżko z miękkim, tapicerowanym wezgłowiem, czyli z oparciem dla naszych pleców. Co więcej, ten element zabezpieczy ścianę za łóżkiem przed niepożądanymi zabrudzeniami.

Uwaga: Na rynku dostępne są łóżka z drewnianą ramą i z miękkim, tapicerowanym zagłówkiem.

Dobór rozmiaru łóżka

Na rynku dostępne są łóżka o różnych rozmiarach, dlatego też tak naprawdę wszystko zależy od: naszych indywidualnych preferencji, metrażu sypialni, możliwości aranżacyjnych. Najpopularniejszy podział rozmiarów łóżek przedstawia się następująco:

  • łóżka dziecięce – najczęściej występują w wymiarach: 70 cm x 140 cm, 80 cm x 160 cm, 80 cm x 190 cm;
  • łóżka pojedyncze (jednoosobowe) – najpopularniejsze wymiary to: 80 cm x 200 cm, 90 cm x 200 cm;
  • łóżka podwójne (dwuosobowe) – wymiary to: 120 cm x 200 cm, 140 cm x 200 cm, 160 cm x 200 cm, 180 cm x 200 cm.

Ustawienie łóżka w sypialni

Kolejną istotną kwestią jest właściwe ulokowanie łóżka. Zanim dobierzemy jego wymiary, warto, abyśmy dokładnie wymierzyli pomieszczenie – zwłaszcza ściany i podłogi. Jeżeli w pokoju są już inne meble oraz elementy wyposażenia, to również mierzymy odległości między nimi. Łóżko powinno zostać wybrane w taki sposób, aby rozmiarem nie zdominowało dostępnej przestrzeni, nie utrudniało nam swobodnego przemieszczania się po sypialni oraz korzystania z innych mebli – na przykład wysuwania szuflad w komodzie.

Jakie inne meble do sypialni?

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, najważniejszym elementem wyposażenia naszej sypialni jest oczywiście łóżko. Reszta mebli powinna zostać dopasowana do dostępnego metrażu. Najczęściej w tym pokoju umieszcza się także: szafki nocne, komody, szafy garderobiane, szafki RTV, toaletki.

Warto podkreślić, że najbardziej uniwersalnym meblem jest komoda – zwłaszcza ta niska. Komoda na niskich nóżkach i o prostej bryle może odkrywać rolę szafki nocnej, szafki pod telewizor, czy nawet toaletki. Warto wygospodarować przestrzeń tak, aby umieścić ją w sypialni.

Sypialnia rustykalna – jaki kolor ścian?

We wnętrzach urządzanych w stylu rustykalnym królują przede wszystkim barwy neutralne, takie jak: odcienie bieli, beże, kremy, odcienie szarości, brązy, zielenie. Na ścianach dobrze prezentują się również proste tapety w stonowanych kolorach oraz drewniane deski i cegła dekoracyjna – przede wszystkim ta w naturalnym odcieniu oraz bielona. Warto podkreślić, że tapetę, drewno i cegłę aranżujemy na jednej ścianie – na przykład tej za łóżkiem. Wówczas zostanie zachowany minimalizm we wnętrzu.

Podłoga do rustykalnej sypialni

Wybierając podłogę do sypialni rustykalnej, warto pamiętać o tym, że materiał nie tylko powinien być ładny, ale także i praktyczny. Do sypialni najczęściej kupowane są podłogi z naturalnego drewna lub panele imitujące swoim wyglądem drewno.

Co do kolorystyki, z neutralną paletą barw na ścianach najlepiej współgrają drewniane deski bielone lub w naturalnym kolorze, podkreślające oryginalne przebarwienia oraz usłojenie. Wówczas meble mogą być wykonane ze zbliżonego odcienia drewna lub wręcz przeciwnie – wyróżniać się, na przykład łącząc bieloną podłogę z meblami w naturalnej barwie dębu/buku, a także bielone/postarzane meble i naturalną podłogę.

Jakie dodatki do sypialni rustykalnej?

Mimo że sypialnia rustykalna odznacza się prostotą, minimalizmem, a meble pozbawione są misternych zdobień, to odrobinę szaleństwa i koloru możemy wprowadzić do sypialni dzięki elementom dekoracyjnym. Warto postawić na:

  • plecione poduszki dekoracyjne i koce,
  • poduszki i koce z motywem kwiatowym i w barwach pastelowych,
  • lniane, stonowane zasłony,
  • makramy i kwietniki wiszące na ścianach,
  • niewielkie, stojące latarenki ze świeczkami,
  • lampy z wiklinowym kloszem,
  • wiklinowe kosze do przechowywania,
  • wełniany dywan,
  • bukiety z zasuszonych kwiatów lub z trawy pampasowej,
  • ceramiczne wazony,
  • imitacje skór owczych,
  • obrazy z motywami folkowymi i z motywami natury,
  • obrazy z motywami wiejskimi.

We wnętrzach rustykalnych mile widziane są także wzory folkowe, na przykład góralskie czy kaszubskie.

Uwaga: W rustykalnym wnętrzu dominują zwłaszcza tkaniny naturalne, takie jak: bawełna, wełna, len.