Wszystko, co warto wiedzieć o loftowych lampach sufitowych

Kochamy styl loftowy. Chętnie zapraszamy go nie tylko do wysokich i przestronnych apartamentów, ale również do małych mieszkań w blokach z wielkiej płyty. Specjalnie z myślą o miłośnikach stylu loft projektowane są różne dodatki wnętrzarskie, w tym lampy sufitowe – proste, surowe, designerskie i praktyczne. Wszystko, co warto wiedzieć o loftowym oświetleniu sufitowym, znajdziesz w poniższym artykule.

Gdy mieszkanie jest stosunkowo niskie, rozłożyste żyrandole czy długie zwisy mogłyby przeszkadzać lub przytłaczać aranżację, psując efekt końcowy. Wówczas warto zamontować lampy pod sufitem – bez wiszących kabli. Segment oświetlenia sufitowego nie jest (jeszcze) tak mocno rozbudowany, jak rynek lamp wiszących, ale i tak oferuje całkiem sporo modeli z wyraźnie loftową duszą.

Kilka słów o stylu loftowym

Styl loftowy wywodzi się z USA. W Polsce wypromowała go Łódź – miasto słynące z obiektów poprzemysłowych. Loftowe nieruchomości pojawiają się obecnie w całym kraju i cieszą się ogromnym popytem zwłaszcza wśród młodych nabywców. Oryginalne lofty to dawne fabryki, magazyny, spichlerze, huty czy browary, zaadaptowane pod lokale mieszkalne lub pracownie artystyczne. Charakteryzują się one dużymi, otwartymi przestrzeniami, wysokimi sufitami, surowym wykończeniem i wielkoformatowymi oknami. Dzisiaj styl loftowy z powodzeniem wprowadza się także do małych i stosunkowo niskich mieszkań. Wystarczy przestrzegać kluczowych cech nurtu. Loftowe wnętrza są urządzone powściągliwie, a jednocześnie przytulnie i niesamowicie klimatycznie. Wystrój charakteryzuje się wyeksponowaniem niewykończonych i zniszczonych powierzchni, oszczędną kolorystyką i minimalną ilością dodatków. Spośród materiałów dominują ciemne drewno, szkło, stal, cegła i kamień. Z palety kolorów wyraźnie wybijają się szarości, czerń, miedź i biel. Pomieszczenia są dobrze doświetlone – jeśli nie za pomocą promieni słonecznych, to lamp, które nawiązują do oświetlenia montowanego w starych fabrykach.

Cechy charakterystyczne loftowych lamp sufitowych

Loftowe lampy sufitowe skutecznie przyciągają uwagę, chociaż de facto są niezwykle oszczędne w formie. To modele solidnie wykonane, perfekcyjnie wykończone i wysoce funkcjonalne. Ich design jest dość uniwersalny – pasują do różnych aranżacji, nie tylko loftowych, ale także minimalistycznych, nowoczesnych, klasycznych, eklektycznych czy retro.

W styl loftowy doskonale wpisują się lampy sufitowe posiadające:

  • zabudowane klosze wykonane z metalu, betonu lub cementu,
  • metalowe klosze przypominające klatkę (to silna inspiracja dawnym oświetleniem fabrycznym),
  • zupełnie odkryte żarówki,
  • szklane, okrągłe, przeźroczyste klosze, które wyglądają jak żarówki (właściwe źródła światła znajdują się wewnątrz),
  • kuliste klosze wykonane z transparentnego lub przydymionego szkła,
  • formę listwy z ruchomymi reflektorkami,
  • metalowe klosze czarne, szare, miedziane lub białe, często z drewnianymi elementami.

Pomysły na uzupełnienie loftowego oświetlenia sufitowego

W loftowym stylu projektowane są obecnie wszystkie rodzaje lamp: wiszące, sufitowe, stojące i ścienne. Oświetlenie górne w lofcie warto uzupełnić zwłaszcza kinkietami oraz lampami podłogowymi lub stołowymi. To źródła światła, które skutecznie rozganiają mrok z wybranych stref, świetnie wydobywają i podkręcają surowy charakter wystroju oraz budują przytulną atmosferę.