4 rzeczy, o których należy pamiętać podczas zakupu mieszkania od dewelopera

Planujesz zakup mieszkania z rynku pierwotnego od dewelopera? To doskonale, jednak musisz pamiętać o tym, by zwrócić uwagę na szereg bardzo ważnych aspektów. Szczególnie jeśli nie masz jeszcze doświadczenia związanego z kupowaniem mieszkań deweloperskich. Poznaj 4 najważniejsze wskazówki, które odgrywają istotne znaczenie podczas kupowania mieszkania.

Wybierz sprawdzonego i rzetelnego dewelopera

Na początku zajmij się weryfikacją rzetelności firmy deweloperskiej. Nie ma sensu ryzykować straty pieniędzy, bardzo długiej realizacji czy niedotrzymania ustaleń z umowy. Zamiast tego postaraj się popytać znajomych i rodzinę, czy w ciągu 1-3 lat słyszeli o godnej polecenia firmie deweloperskiej. Tzw. poczta pantoflowa może okazać się bezcennym źródłem informacji.

Wybieraj firmę rzetelną, działającą na rynku już od przynajmniej 8-10 lat, gromadzącą pozytywne referencje od wcześniejszych klientów i szczycącą się metodami budowy, które pozwolą Ci uzyskać wymarzony dom. Dobrym przykładem takiej właśnie firmy będzie na pewno Grupa Moderator deweloper z Bydgoszczy.

Obejrzyj okolicę i zapoznaj się z Planem Zagospodarowania Przestrzennego

Jeszcze przed podpisaniem umowy deweloperskiej koniecznie rozejrzyj się po okolicy. Najlepiej też porozmawiaj z potencjalnymi sąsiadami, aby zyskać pewność, że ta lokalizacja i sąsiedztwo spełniają Twoje oczekiwania. Bardzo ważnym aspektem jest również sprawdzenie Planu Zagospodarowania Przestrzennego, aby upewnić się, czy w okolicy ma powstać droga szybkiego ruchu lub też centrum handlowe, które wpłyną na jakość odpoczynku czy nawet snu.

Określ swoje potrzeby mieszkaniowe

Nie zawsze opłaca się podczas kupowania mieszkania patrzeć tylko na tu i teraz. Twarde stąpanie po ziemi jest ważne, aby nie narazić się na koszty, które zachwieją naszą stabilność finansową, ale jednak warto rozważyć, jaki metraż i liczba pokojów będzie dobrym wyborem. Małżeństwo bez dzieci powinno zastanowić się, czy planują potomstwo i w jakiej liczbie. Wtedy, zamiast wybierać mieszkania dwupokojowe, być może lepszym pomysłem będzie od razy wybranie parceli z trzema lub czterema pokojami.

Zainwestuj w ubezpieczenie mieszkania i w bezpieczeństwo

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, jak ważne jest ubezpieczenie mieszkania, w którym jeszcze nie mieszkają, a które dopiero jest w fazie budowy. Dlaczego to takie istotne? Przede wszystkim z tego powodu, że możemy czuć się bezpiecznie w razie niespodziewanych zdarzeń takich, jak zalanie mieszkania sąsiadów w trakcie prac wykończeniowych lub innego typu usterek niekoniecznie w Twoim mieszkaniu. Gdy podpiszesz już umowę u notariusza, to staniesz się właścicielem parceli, więc to Ty ponosisz w razie czego winę za takie sytuacje.

Bardzo ważnym kosztem związanym z bezpieczeństwem w mieszkaniach deweloperskich jest wymiana drzwi lub zamków. Wszystko po to, aby ograniczyć ryzyko kradzieży i zyskać jeszcze większą pewność, że Ty i Twoja rodzina jesteście odpowiednio chronieni.