Pozycjonery spawalnicze – rodzaje, przeznaczenie i korzyści ze stosowania

Odpowiednie ustawienie elementów do spawania decyduje często o efektywności, jakości i ergonomii prowadzonych prac. W przypadku dużych i ciężkich elementów pozycjonowanie może być jednak utrudnione. W takich sytuacjach konieczne staje się zastosowanie odpowiednich pozycjonerów spawalniczych. Na czym polega ich działanie, jakie są dostępne rodzaje i jakie korzyści można uzyskać, stosując manipulatory spawalnicze?

Na czym polega działanie pozycjonerów spawalniczych?

Pozycjonery spawalnicze to maszyny umożliwiające precyzyjne ustawienie elementów przeznaczonych do spawania. Dzięki ich optymalnemu rozmieszczeniu, zajmujący się spawaniem pracownik uzyskuje znacznie lepszy dostęp do powierzchni obrabianej. Zwiększa się również bezpieczeństwo pracy, a łatwiejszy dostęp wpływa na wyższą wydajność oraz jakość spawania.

Każdy pozycjoner spawalniczy składa się z osobnych płyt roboczych, osadzonych na masywnym wysięgniku. Płyty pozycjonera stanowią powierzchnie robocze, do których mocowane są elementy spawane. Manipulatory BEAR dostępne między innymi na PozycjonerySpawalnicze.pl umożliwiają wygodne ustawianie elementów o wadze od 250 kg do 4 ton. Na indywidualne zamówienie możliwe jest jednak wykonanie urządzenia o wyższym udźwigu, spełniającego wszelkie indywidualne wymagania klienta.

Jakie są rodzaje manipulatorów spawalniczych?

Urządzenia ułatwiające manipulowanie elementami spawanymi podzielić można na rodzaje, w zależności od realizowanych przez nie funkcji. Najpowszechniej stosowane są stoły obrotowe, umożliwiające precyzyjne wykonywanie prac spawalniczych, monterskich lub ślusarskich. Element umieszczany jest na stole, który można dowolnie obracać. Pozycjonery spawalnicze z kolei posiadają dodatkową funkcję pochylania powierzchni roboczej z zamocowanym elementem spawanym. W przypadku prac związanych z malowaniem, naprawami lub spawaniem elementów walcowatych, takich jak zbiorniki lub rury, zastosowanie znajdują obrotniki rolkoweObrotnice kolumnowe z kolei zapewniają możliwość obracania elementów w procesie spawania, wokół jednej lub dwóch osi.

Jakie korzyści daje wykorzystanie manipulatorów spawalniczych?

Stosowanie pozycjonerów spawalniczych przynosi szereg korzyści firmom, zajmujących się obróbką i spawaniem dużych elementów. Do najważniejszych zalet należy wyraźna poprawa bezpieczeństwa pracy, dzięki eliminacji zagrożeń wynikających ze złego mocowania lub ręcznej zmiany ustawienia elementów. Optymalizacja pozycjonowania spawanych elementów pozwala również znacząco zwiększyć wydajność i jakość wykonywanych połączeń spawanych. Jest to również rozwiązanie korzystne ekonomicznie – solidne pozycjonery BEAR są niemal bezawaryjne, a ich wykorzystanie pozwala na eliminację przerw w pracy, spowodowanych koniecznością oczekiwania na suwnicę.

Istotną zaletą pozycjonerów BEAR jest również możliwość ich indywidualnego zaprojektowania, zgodnie z określonymi potrzebami klienta. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie optymalizacji ustawienia elementów spawanych o wadze do 10 ton za pomocą niezwykle trwałych, bezawaryjnych konstrukcji oferowanych urządzeń.

Artykuł sponsorowany