Świat Bauhausu to nic innego jak prostota form, które ściśle podążają za funkcjonalnością. Bez zbędnych ozdobników, nieprzemyślanych form i niepotrzebnego luksusu, który z użytecznością nie ma nic wspólnego. Ten ruch zaczął się w 1919 roku i zrewolucjonizował podejście do architektury i wzornictwa.
Skąd się wzięła nazwa Bauhaus?
Decydującą rolę w powstaniu i kształtowaniu stylu bauhaus miała uczelnia artystyczno-rzemieślnicza o tej samej nazwie, powstała w Weimarze z połączenia się dwóch ważnych instytucji: Szkoły Rzemiosł Artystycznych oraz Akademii Sztuk Pięknych. To właśnie jej wybitni nauczyciele oraz studenci mieli tak duży wpływ na zmiany, które wskutek ich pomysłów zaczęły się rozgrywać w architekturze niemieckiej, a później przeniosły się na cały świat. Do dziś szkoła ta jest synonimem absolutnej nowoczesności i minimalizmu wzornictwa. To tutaj rodziły się innowacyjne myśli projektowe i rzemieślnicze, a studenci pod okiem mistrzów opracowywali całkowicie niespotykane dotąd formy, które oddaliły ówczesną architekturę od zbytniego przepychu, zbytku i przerostu formy nad treścią, przybliżając ją tym samym do zwykłych potrzeb i nadając jej tak potrzebnej wtedy użyteczności. Główną cechą pracy rzemieślników, artystów i architektów uczących się w weimarskiej szkole, było eksperymentowanie i innowacyjność, przy jednoczesnym odcięciu się od przesady.
Styl i wzornictwo – ważne elementy
Nowa architektura, jak często mówi się o początku bauhausu to przede wszystkim przejrzystość i powściągliwość wzornictwa, inspirowana dążeniem do jego funkcjonalności.
- Surowa, minimalistyczna forma
- Płaskie dachy bez nadmiaru ozdobników, a nawet przy ich całkowitym usunięciu
- Duże okna, mocne kąty, zdecydowane kształty
- Geometryczna struktura nieruchomości i wyrazistość jej rysów
- Maksymalne wykorzystanie przestrzeni
- Ponadczasowa biel i stalowa stal – bez niepotrzebnego jej upiększania
- Wytrzymałość, lekkość oraz produkcyjna łatwość tworzenia mebli
- Chromowane elementy, przeszklenia do oddzielania od siebie pomieszczeń
- Funkcjonalność i wygoda na pierwszym planie – mniejsze zwracanie uwagi na dekoracje, które nie pełnią żadnej roli użytkowej. Uproszczenie form do maksimum
- Możliwość masowej produkcji i ponadczasowe piękno
Myślą przewodnią tego stylu, zarówno w sektorze budowy i projektowania nieruchomości, jak i aranżacji wnętrz mogą byś słowa: „Mniej znaczy więcej”. Jeśli wnętrze czy bryła wpisują się w to określenie, to możemy mieć niemal pewność, że właśnie mamy do czynienia z bauhausem.