Biały styl w stylu minimalistycznym — jak stworzyć prosty, ale elegancki wystrój?

Znacie powiedzenie „mniej znaczy więcej”? Doskonale sprawdza się ono w przypadku wystroju wnętrz. Choć istnieją aranżacje, które nie dopuszczają pustych przestrzeni, to większość nowoczesnych projektów skłania się ku minimalizmowi. Wraz z nim modny staje się biały kolor, który prezentuje się elegancko, kojarzony jest z czystością, a jednocześnie skutecznie ogranicza widoczność kurzu osadzającego się na meblach. W tym artykule spróbujemy znaleźć zastosowanie dla białego stołu i przedstawimy kilka dostępnych na rynku wariantów.

Jakie białe stoły sprawdzą się w stylu minimalistycznym?

Sam kolor nie ogranicza funkcjonalności stołów. Dlatego białe stoły mogą mieć przeróżne zastosowanie niezależnie od obranego stylu wystroju. Popularne rodzaje to:

  • prostokątne stoły białe — głównie wykorzystywane w jadalni lub pokoju gościnnym,
  • białe stoliki kawowe — niskie stoły o niewielkich rozmiarach chętnie stawiane przy sofie lub narożniku,
  • eleganckie stoły okrągłe używane podczas uroczystych kolacji.

Ponieważ dwa pierwsze rozwiązania są na tyle popularne, że nie trzeba specjalnie rozwijać tego tematu, skupmy się na stołach okrągłych.

Gdzie sprawdzają się stoły białe okrągłe?

Stoły okrągłe są wyjątkowo popularne w eleganckich restauracjach i w dużych salonach. Dają one wyjątkową możliwość komfortowego komunikowania się z każdym z gości i zachowywania z nim kontaktu wzrokowego. Co istotne, dekorowanie tego typu stołów jest proste i zgodne z duchem minimalizmu. Z założenia bowiem unika się wysokich dekoracji, które mogłyby zasłonić znajdującego się po drugiej stronie stołu towarzysza. Zamiast tego na stół kładzie się:

  • biały obrus,
  • stylową zastawę,
  • eleganckie serwetki.

Biały okrągły stół do salonu ma jeszcze tę zaletę, że każdy z gości ma prosty dostęp do półmisków i platerów z jedzeniem.

Stoły białe z połyskiem czy matowe?

Wybór między stołami białymi z połyskiem i matowymi jest dość prosty. Można przyjąć, że stoły, które będziemy nakrywać obrusem, powinny być matowe. Na takich blatach obrus mniej się śliska, a sam połysk i tak byłby niewidoczny. Nie oznacza to jednak, że jeśli nie będziemy używać obrusów, to potrzebujemy stoły białe z połyskiem. Trzeba tylko pamiętać, że na stole z połyskiem często bardziej widać odciski palców. Jeśli więc posiadasz dzieci, może to nie być najlepsze rozwiązanie. Wówczas mogą Cię zainteresować stoły w stylu skandynawskim.

Co pasuje do białego stołu?

Najlepszą część tego artykułu zostawiliśmy na sam koniec. Do białego stołu pasuje niemalże wszystko. Jeśli jednak zdecydowałeś się na styl minimalistyczny, prawdopodobnie nie będzie na samym stole i w jego okolicy zbyt wiele przedmiotów. Możesz jednak pomyśleć o takich dodatkach jak:

  • małe kolorowe świeczki,
  • świeże kwiaty lub suszone bukiety (świetnie będą komponować się wrzosy lub róże),
  • elegancka kryształowa zastawa, np. z owocami.

Jak widać, biały stół może być bardzo wszechstronny. Co więcej, rozmiar i rodzaj pomieszczenia, w którym się znajduje, nie jest tutaj żadnym ograniczeniem. Małe stoły mogą być wykorzystywane jako stoliki kawowe, a większe do jadalni. Stoły okrągłe z kolei przydadzą się w dużych salonach lub na bankietach. Który z nich spełni Twoje oczekiwania?