Budowa obiektu z płyt warstwowych – od czego zacząć?

Z płyt warstwowych buduje się w stosunkowo krótkim czasie, a wykonane z pomocą tej techonologii obiekty są trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i straty ciepła. A to tylko kilka z ich zalet. Myślisz o budowie hali z płyt warstwowych, ale nie wiesz, od czego zacząć? Oto najważniejsze informacje, które pomogą Ci w podjęciu kluczowych decyzji.

Czy płyty warstwowe to rozwiązanie dla Ciebie?

Technologia budowy ścian i dachów z płyt warstwowych najlepiej sprawdza się w obiektach wielkopowierzchniowych. Pozwala na znacznie szybszą realizację takich inwestycji niż np. w przypadku tradycyjnej technologii murowanej.

Płyty warstwowe są materiałem, z którego najczęściej powstają:

  • magazyny (także chłodnie i mroźnie);
  • hale produkcyjne i magazynowe;
  • obiekty sportowe;
  • obiekty użyteczności publicznej;
  • budynki sektoru rolniczego;
  • galerie handlowe;
  • centra dystrybucyjne.

Jaki rodzaj płyt warstwowych wybrać?

Producenci płyt warstwowych oferują różne rodzaje produktów np.: płyty PIR i MiWo, które różnią się rdzeniem izolacyjnym. W przypadku płyt warstwowych PIR rdzeń stanowi pianka poliizocyjanurowa, natomiast w przypadku płyt warstwowych MiWo jest to wełna mineralna. W każdym przypadku rdzeń jest obudowany z obu stron stalową okładziną, która chroni go przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Czym różnią się płyty warstwowe PIR i MiWo? Różny materiał rdzenia oznacza inne właściwości:

  • płyty PIR charakteryzują się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną – nawet bardzo cienki materiał skutecznie chroni przed stratami ciepła;
  • płyty MiWo to przede wszystkim wysoka odporność ogniowa oraz doskonała izolacyjność akustyczna – wełna mineralna chroni przed rozprzestrzenianiem się ognia i zachowuje swoje właściwości przez nawet 4 godziny kontaktu z ogniem.

Jakie elementy obiektu możesz zbudować z płyt warstwowych?

Zarówno w przypadku płyt warstwowych z rdzeniem z wełny mineralnej, jak i tych z rdzeniem z pianki PIR, do dyspozycji pozostają dwa typy produktów: płyty warstwowe ścienne i dachowe. Pierwszy rodzaj jest odpowiedni do stawiania ścian zewnętrznych i działowych, drugi – do obudowy dachów o małym lub średnim kącie nachylenia.

Wykonane w ten sposób ściany i dachy są szczelne, odporne na przenikanie wody i wilgoci. Chronią także przed hałasem z zewnątrz i przed wydostawaniem się uciążliwych dla otoczenia dźwięków z wnętrza hali produkcyjnej czy innego obiektu.

Doradztwo i wsparcie techniczne – niezastąpione na każdym etapie projektu

Decyzja o budowie hali przemysłowej czy magazynu z płyt warstwowych to dopiero początek. Taki krok niesie za sobą wiele pytań: jaki rodzaj materiału wybrać, jaki będzie koszt budowy z zastosowaniem płyt warstwowych, jak zaprojektować budynek, by był bezpieczny i funkcjonalny?

Nie musisz od razu znać odpowiedzi. Jeśli nie masz doświadczenia w budowie obiektów z płyt warstwowych, skorzystaj ze wsparcia technicznego i doradztwa. Takie usługi znajdziesz w ofertach niektórych producentów płyt.

Co otrzymujesz w ramach wsparcia technicznego? Możesz liczyć na pomoc w przygotowaniu projektu, niezbędnej dokumentacji projektowej, w wyborze odpowiednich materiałów, dostosowaniu projektu do wymogów bezpieczeństwa, w tym w wykonaniu obliczeń statycznych. Takie wsparcie pomoże Ci osiągnąć sukces w realizacji inwestycji!