Czy kawa na ślimaki rzeczywiście działa?

Wiosna jest czasem pełnym radości i wzrostu wielu pięknych kwiatów. Właścicielom przydomowych ogródków jednak nie jest do śmiechu, kiedy w nadobnych uprawach pojawiają się nieproszeni goście. Ślimaki potrafią skutecznie zniszczyć każdy sen i marzenie o cudnych plonach. Te niewielkie bezkręgowce niszczą uprawy, podgryzają rośliny i sieją spore spustoszenie na każdej działce. Jak poradzić sobie z dodatkowymi, ogrodowymi lokatorami i czy kawa na ślimaki to dobry pomysł? 

Piwni, bezkręgowi smakosze 

Jednym ze sposobów poradzenia sobie ze ślimakami jest zastawianie na nie pułapek. Jak wszystkim wiadomo – ślimaki lubują się w napojach chmielowych. Aby pozbyć się niewielkiej ilości ślimaków należy wziąć pojemnik, bądź puszkę wypełnioną piwem i umieścić w dołku, w ziemi w taki sposób, aby krawędzie wypełnionego pojemnika znajdowały się na poziomie ziemi. W kolejnym dniu zapewne znajdziemy w takiej pułapce wiele potopionych ślimaków. 

Kawa na ślimaki skutecznym sposobem 

Jeśli nie mamy ochoty na znajdowanie nieżywych ślimaków to możemy wykorzystać kawę do usunięcia ich ze swojej posesji. Bezkręgowce nie lubią kofeiny, ani zapachu czy zapachu kawy mielonej. Aby pozbyć się ślimaków należy zaparzyć kawę i gotowym wywarem spryskać liście. Z fusów możemy zrobić domowy, naturalny nawóz i rozsypać je dookoła roślin. Taki zabieg nie tylko pozwoli pozbyć się nieestetycznych, ogrodowych towarzyszy, ale też wzbogaci glebę w ważne substancje, przyczyniające się do lepszego wzrostu roślin. Podobnie zadziałają fusy z mocnej herbaty. Tak samo, jak w przypadku kawy, należy rozsypać je dookoła ważnych dla nas roślin.

Kawa na ślimaki jest skuteczna zarówno w ogrodach kwiatowych, jak i warzywnych. 

Inne domowe sposoby na ślimaki 

Oprócz wyżej wymienionych patentów możemy skorzystać z produktów, które każdy z nas ma w domu. Jednym z nich jest popiół, a także sadze. Rozsypanie tego rodzaju prochu nie sprawi, że ślimaki magicznie znikną, ale będzie stanowiło dla nich skuteczną przeszkodę, której pokonanie zajmie sporo czasu, a ponadto uszkodzi ciało bezkręgowca. 

Oprócz walki ze ślimakami popiół może okazać się doskonałym nawozem dla naszych roślin. Skąd go wziąć? To proste – wystarczy rozpalić grilla, bądź małe ognisko. Pozbycie się ślimaków z ogrodu pozwoli na cieszenie się urokami wiosny, a także rozkwitem roślin. Weź sprawy w swoje ręce i uczyń ze swojego ogrodu niezwykłą przestrzeń, w której nie ma miejsca dla intruzów i szkodników. 

Dzięki tym prostym domowym sposobom zaznasz spokoju od ślimaków, a kawa stanie się Twoim dobrym ogrodowym towarzyszem.