Czy lampy ledowe są dobrym rozwiązaniem?

W dzisiejszych czasach mamy do wyboru wiele nowoczesnych rozwiązań, które są nie tylko funkcjonalne ale również wyróżniają się dużo lepszą efektywnością niż jeszcze do niedawna wykorzystywane produkty. Wiele takich przedmiotów powstaje przede wszystkim z myślą o ochronie środowiska naturalnego, a także poprawie komfortu ich użytkowania. Wśród takich elementów bez wątpienia można wymienić lampy ledowe. Są one obecnie bardzo chętnie wykorzystywane zarówno w gospodarstwach domowych, jak i różnego rodzaju przedsiębiorstwach czy obiektach użyteczności publicznej z uwagi na szereg korzyści, jakie gwarantują. Czy lampy ledowe są dobrym rozwiązaniem? Podpowiadamy.

Lampy ledowe a niższe rachunki za prąd

Osoby, które poszukują oszczędności, bardzo często widząc cenę lamp ledowych, rezygnują z ich kupna. Zazwyczaj jednak nie zdają sobie sprawy z tego, że całkowity koszt użytkowania lamp ledowych jest znacznie niższy niż tradycyjnych żarówek. Dlatego inwestycja w produkty LED jest dużo bardziej opłacalna. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest fakt, iż 95% pobieranej przez żarówkę LED energii jest przekształcanej bezpośrednio w światło, a jedynie 5% w ciepło. 

W przypadku standardowych żarówek ten rozkład wygląda zupełnie odwrotnie, ponieważ 95% pobieranej energii przekształcanej jest w ciepło, a jedynie 5% w światło. Jak widać, lampy ledowe wyróżniają się świetną efektywnością i nie marnują energii na niepotrzebne wytwarzanie ciepła. To powoduje, że ich użytkowanie jest dużo tańsze niż standardowych świetlówek i pozwala nam sporo oszczędzić na rachunkach za prąd. Pamiętajmy, że około 10-20% całkowitej sumy, jaką płacimy za energię elektryczną stanowi właśnie oświetlenie. Wykorzystując lampy ledowe, możemy znacząco obniżyć tę kwotę.

Długa żywotność lamp ledowych

Lampy ledowe są dobrym rozwiązaniem nie tylko ze względu na możliwość oszczędności energii nawet do 80% w porównaniu z tradycyjnym oświetleniem, a także niską emisję ciepła, ale również długą żywotność. Oświetlenie LED wyróżnia się niezwykle długą żywotnością, co oznacza, że żarówki LED mogą świecić nawet kilkadziesiąt razy dłużej niż tradycyjne modele. To z kolei również obniża koszty eksploatacyjne związane z zakupem takich urządzeń, a także koniecznością ich wymiany. Co więcej, lampy LED w pełni rozświetlają się natychmiast po włączeniu i nie wymagają rozgrzewania się.

Estetyka i funkcjonalność lamp ledowych

Ze względu na rosnącą popularność lamp ledowych, producenci tego typu oświetlenia stale poszerzają gamę lamp sufitowych, kinkietów czy taśm LED. Dzięki temu bez problemu znajdziemy model, który spełni nasze oczekiwania pod kątem wizualnym i idealnie dopasuje się do aranżacji pomieszczenia, w którym chcemy go wykorzystać. Nowoczesne lampy ledowe wyróżniają się ciekawym designem, ponieważ mogą one przybierać nie tylko tradycyjne kształty figur geometrycznych, takich jak koło czy kwadrat, ale również kokardek czy supełków, co sprawia, że stanowią nietuzinkową dekorację każdego wnętrza. 

Na uwagę zasługuje również funkcjonalność lamp ledowych. Niektóre modele są sterowane za pomocą pilota lub aplikacji w smartfonie, dzięki czemu można zmieniać temperaturę barwową żarówki, a także jasność wybranego modelu, dostosowując oświetlenie do swoich aktualnych potrzeb czy rodzaju wykonywanej czynności.