Czy warto zainwestować w Philips Hue?

System inteligentnego oświetlenia Philips Hue szturmem wdarł się na rynek: coraz więcej osób decyduje się na wykorzystanie tego rozwiązania w swoich domach i mieszkaniach. Czy jednak warto zainwestować w opcję tego typu? Jakie korzyści się z nią wiążą? Sprawdźmy!

Czym jest Philips Hue?

Philips Hue to inteligentny system oświetlenia, który opiera się na kilku współdziałających elementach składowych. Pierwszym z nich jest Philips Hue Bridge, czyli niewielkie urządzenie będące centralną częścią całej instalacji. Po podłączeniu z routerem umożliwia on pełne sterowanie całym oświetleniem domu przy użyciu aplikacji mobilnej – kolejnego elementu zestawu. Z jej poziomu możliwe jest sterowanie poszczególnymi funkcjami, programowanie własnych kompozycji świetlnych oraz zautomatyzowanie działania oświetlenia – zgodnie z wybraną opcją czasową. Ostatnią częścią składową Philips Hue są szeroko rozumiane „żarówki”, które jako produkty oświetleniowe są dostępne w formie lamp stołowych i podłogowych, a także kinkietów oraz taśm świetlnych. Tyle w teorii, jednak jakie możliwości kryją się za działaniem pełnego zestawu?

Co oferuje Philips Hue?

Powyższy opis zdradza zaledwie część z funkcji, jakie są oferowane w związku z wykorzystaniem w naszym domu systemu Philips Hue. Użytkownik ma bowiem wpływ na każdy element związany z jego funkcjonowaniem – począwszy od momentu uruchamiania konkretnych lamp i żarówek, a kończąc na dostosowaniu poziomu jasności, koloru i temperatury światła. Pozwala to na tworzenie spójnych kompozycyjnie scenerii, które mogą być dopasowane do aktywności domowników. Czas pracy może być bowiem powiązany z przewagą świateł o barwie niebieskiej, natomiast wraz ze zbliżaniem się wieczoru oświetlenie wybranych pomieszczeń może stopniowo przechodzić w cieplejsze barwy. Philips Hue pozwala na skonfigurowanie systemu do bardziej specyficznych potrzeb, przez co możliwe jest stworzenie atmosfery imprezy lub romantycznie spędzanego wieczoru. Już te aspekty wpływają na to, że system prezentuje się imponująco. To jednak tylko część jego zalet. Możliwość zdalnego sterowania pozwala uruchomić oświetlenie domu podczas przebywania poza nim, a wśród wielu opcji Philips Hue można również znaleźć zsynchronizowanie momentu włączenia żarówek i lamp wraz z momentem uruchomienia alarmu.

Czy warto zainwestować w inteligentny system oświetlenia Philips Hue?

Możliwości oferowanych przez system Philips Hue można wyróżnić znacznie więcej, jednak już teraz warto pokusić się o ocenę całego rozwiązania. Inteligentne systemy pozwalają na pełną personalizację funkcji, które w przypadku zastosowania klasycznych rozwiązań znajdują się poza zasięgiem użytkowników. Wpływają one natomiast nie tylko na komfort domowników, ale też i na bezpieczeństwo – zwłaszcza jeśli wykorzystana zostanie opcja połączenia oświetlenia z alarmem przeciwwłamaniowym. Cena całego zestawu znacząco przewyższa analogowe żarówki i lampy LED, jednak energooszczędność komponentów wykorzystanych w systemie Philips Hue pozwala na uzyskanie korzyści w przestrzeni długoterminowej – zwłaszcza w perspektywie zapowiedzianych podwyżek cen energii elektrycznej. Możliwości oferowane przez ten system dają spore pole do popisu i mogą charakteryzować się użytecznością w rękach osób, które chcą wprowadzić komfort przebywania we własnym domu na zupełnie nowy poziom. To technologia, która wkracza do czegoś przecież tak podstawowego w naszym życiu, jak oświetlenie.