Południowoamerykańskie trawy pampasowe w uprawie w Polsce

W ostatnich latach rośnie w Polsce popularność uprawy traw ozdobnych, które z jednej strony wymagają niewiele pracy przy ich pielęgnacji, a z drugiej, stanowią piękną i bujną dekorację przydomowych ogrodów. Jednocześnie, dużo większym uznaniem ogrodników cieszą się trawy pochodzenia egzotycznego, niż rodzime, krajowe – cechuje je bowiem ciekawsze ubarwienie i o wiele większa wytrzymałość na trudne warunki atmosferyczne.

Czym są trawy pampasowe i jak je uprawiać?

Wśród ozdobnych traw wybieranych w naszym klimacie, warto zwrócić uwagę na pochodzące z Południowej Ameryki trawy pampasowe. Dzięki ich odporności na skrajne warunki pogodowe, cieszą one oko zarówno gorącym latem, jesienią – kiedy to kwitną najróżniejszymi kolorami, a także zimą, gdy temperatury są niskie, ale nie prowadzą one do ich obumierania.

Pampasowe trawy ozdobne (z łac. Cortaderia selloana) są bylinami kępiastymi, które oryginalnie rosną na suchych stepach amerykańskich i jakby zaprzeczając trudnym warunkom do rozwoju roślin w tym klimacie – puszą się wspaniałymi kwiatostanami i przyciągają uwagę kolorem. Ich kwitnące pióropusze mogą przybierać odcienie białe, ecru, koloru kości słoniowej, lekko różowe, fioletowe i zachwycające soczysta purpurą. To różnorodne ubarwienie sprawia, że w ogrodach stanowią duże urozmaicenie wizualne i być może stąd wynika ich popularność. Ważną cechą tych traw jest również minimum pielęgnacji, jaką należy im poświęcać. Nie wymagają one wielu zabiegów ogrodniczych i przy małym nakładzie uwagi i podlewania, będą przez wiele lat zachwycać wyglądem.

Uprawa traw pampasowych, zasady i warunki bytowe

  • Można je sadzić bezpośrednio w ogrodach, ale i w dużych, ozdobnych donicach
  • Doskonale radzi sobie na podłożu suchym oraz podmokłym, szybko przystosowuje się do otaczających ją warunków
  • Lubi ciepło – jeśli wsadza się ją w miejscach podmokłych lub wilgotnych, to powinna mieć ochronę od wiatru i gwarancję tego, że będzie do niej docierało słońce
  • Dobre nasłonecznienie jest kluczowym warunkiem jej optymalnego rozrostu
  • Żyzne gleby i podłoża bogate w próchnicę oraz podstawowe składniki odżywcze

Uwagę należy zwrócić na odpowiednie zimowanie trawy tego gatunku. Mimo, iż może ona rosnąć w miejscu podmokłym, to zimą mokra gleba nie będzie jej służyć. Niska temperatura w połączeniu z mokrym podłożem to duże ryzyko gnicia rośliny i osłabienia się jej systemu korzeniowego. Na zimę dobrze jest wiec zapewnić jej suchą ziemię i dodatkowo obsypać u dołu korą czy liśćmi, które ochronią korzenie przed nadmiarem niskim temperatury.