Czym jest mydło malarskie i jakie ma zastosowania?

Malowanie ścian jest czynnością, z którą niemal każdy z nas się zetknął. Lecz nie każdy wie czym umyć ściany przed malowaniem i jak szybko oraz skutecznie posprzątać zabrudzenia po malowaniu. Dlatego wyjaśniamy czym jest mydło malarskie i jak go używać.

Mydło do mycia ścian to preparat, dzięki któremu możemy uniknąć stosowania cięższej chemii budowlanej. Sprawdzi się zarówno do przygotowania powierzchni jak i zmywania farby chociażby z futryny czy posadzki. Bez problemu znajdziemy je w ofercie producentów chemii przemysłowej z branży budowlanej. Zazwyczaj jest dostępne w wygodnych, dużych butelkach, a jedną z głównych zalet takiego mydła jest łatwość stosowania. Niektórzy mogą je znać pod nazwą mydło techniczne bądź szare mydło malarskie (ze względu na kolor). Ma formę pasty o stosunkowo neutralnym zapachu, kojarzącym się właśnie z mydłem. Większość preparatów ma formę koncentratu, który należy przed zastosowaniem zmieszać z wodą w proporcjach podanych przez producenta.

Mydło malarskie – zastosowanie

Mydło malarskie spokojnie możemy wykorzystać zarówno przy domowych remontach jak i na dużych budowach.Stosuje się je w celu przygotowania powierzchni do prac malarskich. Pozbędziemy się m.in. pozostałości starych farb, klejów i zaprawy, a także resztek tapet i innych zanieczyszczeń (odciski palców, kredki). Mydło odtłuszcza i czyści ściany, sufity i elewacje z brudu oraz kurzu. Dzięki temu malowanie jest prostsze, a farba lepiej pokrywa. Również po zakończeniu prac możemy z użyciem mydła zlikwidować plamy z podłóg oraz stolarki okiennej i drzwiowej, a także z terakoty czy glazury.

Zazwyczaj są to zabrudzenia, których usunięcie jest trudne i trzeba wykonać je jak najszybciej. Kupując mydło malarskie do przygotowania ścian, mamy pod ręką gotowy środek czyszczący. Mydło do mycia ścian i innych powierzchni ma za zadanie zmiękczyć zabrudzenie i odseparować je od powierzchni. Nie każdy wie, że możemy go użyć również do czyszczenia odzieży roboczej. Jak widać jest to preparat niezwykle uniwersalny i wszechstronny. Mydło malarskie może nawet zastąpić grunt choć nie generuje tak dobrej przyczepności. Jest natomiast tańsze w porównaniu do gruntu i łatwiejsze w użyciu. Zatem pomimo tego, że mydło malarskie ma właściwości gruntujące, warto powierzchnię po umyciu dodatkowo zagruntować – szczególnie jeżeli zależy nam na dobrym kryciu farby na eksponowanych ścianach lub sufitach.

Jak stosować mydło malarskie?

Warto w tym miejscu nadmienić, że mydło malarskie jest mieszaniną naturalnych składników takich jak sole sodowe i potasowe wyższych kwasów tłuszczowych, a w składzie nie znajdują się substancje szkodliwe dla ludzi czy środowiska. Bywa, że produkty niektórych firm zawierają też glicerynę. Jedynie zaleca się uważność w stosowaniu mydła ze względu na odczyn zasadowy preparatu i możliwość wysuszania skóry użytkownika. Co ciekawe, mydło jest w stanie zlikwidować mikroorganizmy takie jak grzyby i pleśń. Z tego względu jest powszechnie używane w ogrodnictwie.

Przygotowanie preparatu polega na wymieszaniu go z ciepłą wodą według instrukcji producenta. Przykładowo – mydło malarskie od firmy JURGA mieszamy w proporcji 400 g preparatu na 10 l wody. Zastosowanie się do niej jest istotne, gdyż proporcje mydła i wody mogą się różnić zależnie od docelowego zastosowania. Pokrywamy podłoże zawsze od góry do dołu (wtedy łatwiej usunąć zmiękczone warstwy zabrudzeń). Mydło malarskie schnie od 20 do 50 minut, a czas ten zależy od wielu czynników, m.in. temperatury i wentylacji. Następnie należy zdjąć warstwy zabrudzeń (np. szpachelką). Pamiętajmy też, że po czyszczeniu powierzchni mydłem malarskim dobrze jest spłukać ją zwykłą wodą i ponownie pozostawić do wyschnięcia. Łatwe prawda?