Design na otwartej przestrzeni: nowoczesne pergole tarasowe w twoim ogrodzie

Chcesz mieć funkcjonalną i modną altanę w ogrodzie? Tradycyjne drewniane altanki nie pasują do nowoczesnego designu w ogrodzie? Rozwiązaniem jest wolnostojąca pergola tarasowa, która wspaniale podkreśla charakter ogrodu i sprawdza się w roli altany do odpoczynku. Przeczytaj i dowiedz się, jak wybrać pergolę ogrodową i o czym pamiętać przy jej aranżacji.

Dlaczego warto mieć pergolę w ogrodzie?

Pergola tarasowa spełnia kilka istotnych funkcji w ogrodzie. Odpowiednio zaaranżowana będzie świetnym miejscem odpoczynku, zarówno w upalne letnie dni, jak i podczas deszczu czy wietrznej pogody. Wyobraź sobie relaks w takim kameralnym azylu z widokiem na ogrodowe ścieżki, klomby czy dokazujące zwierzaki. Możesz tam usiąść z książką, zaprosić sąsiadkę na kawę czy przyjaciół na grilla. Wyciszyć się wieczorem po ciężkim dniu ze szklanką soku albo powspominać stare czasy z kumplem. Brzmi pięknie, prawda? Dodatkowo nowoczesna pergola ogrodowa podkreśla design zarówno ogrodu, jak i bryłę domu. Zadbana zieleń, rabaty z iglaków i bylin, oświetlenie ogrodowe oraz ładnie utrzymany dom – wszystko to wygląda jeszcze bardziej imponująco, gdy wyeksponujemy pergolę i odpowiednio dopasujemy ja do otoczenia.

Pergola tarasowa do ogrodu. Jaki model wybrać?

Wybór rodzajów pergoli jest spory i zależy zarówno od budżetu właścicieli, jak i otoczenia czy miejsca, w którym ma być zamontowana. Do wyboru masz:

  • pergole typu screen, gdzie zadaszenie i boki wykonane są z przesuwnych ekranów z tekstyliów,
  • pergole z lameli z ruchomymi piórami z aluminium, 
  • pergole rzymskie z ekranami w stylu rolet rzymskich,
  • pergole segmentowe z modułowymi bokami i zadaszeniem.

Na tarasach przydomowych montuje się też pergole szklane, gdzie zadaszenie i boki wykonuje się ze szklanych paneli oraz osłaniających przed słońcem rolet. Jaki model pergoli wybrać do ogrodu? W przestrzeni wystawionej na działanie wiatru sprawdzą się stabilne pergole segmentowe, a w otoczeniu osłoniętym od wiatru można poprzestać na tańszej pergoli rzymskiej albo ekranowej. Najtańsze ale też najmniej trwałe są pergole z zadaszeniem segmentowym lub ekranowym, a bez boków, które można zaaranżować samodzielnie, zawieszając zasłony z tkaniny.

Urządzamy pergolę tarasową w ogrodzie

Jak zaaranżować wnętrze pergoli? Tak, jak lubisz Ty i Twoi bliscy, a zarazem tak, aby pasowało do stylu ogrodu. Jeśli lubisz klimaty etno, zawieś wzorzyste hamaki, sznurkowe makramy i ustaw wiklinowe albo ratanowe meble ogrodowe. Uzupełnij dodatkami w stylu kolorowych poduszek, kompozycji z egzotycznych roślin i oświetleniem, na przykład sznurami ledowych koralików. Takie pergole pasują do ogrodów rustykalnych i orientalnych. Wolisz nowoczesny styl i minimalizm? Wystarczą eleganckie meble, lampiony i kilka designerskich, podświetlanych donic z sukulentami i białym kruszywem ogrodowym. 

Wybierz model pergoli i dopasuj ją do otoczenia

Aby pergola wyglądała ładnie i służyła przez lata, należy wybrać model z solidnym zadaszeniem i bokami, umocowanymi na stabilnej konstrukcji ze słupów i belek stalowych lub betonowych. Warto zastanowić się, w którym miejscu ogrodu najlepiej ją posadowić, wybrać rozmiary i zaprojektować wygląd, a także rodzaj podłogi. Po zmontowaniu całości przystępuje się do urządzania wnętrza. Wiesz już, jak ma wyglądać pergola w Twoim ogrodzie? A może potrzebujesz porady i konsultacji? Skontaktuj się z doradcami klienta w firmie Wiolla Pergole i zamów wycenę wymarzonej pergoli.