Zaprojektowanie stylowej kuchni inspirowanej klimatami industrialnymi jest z jednej strony wyzwaniem, a z drugiej dobrą zabawą! Jej chłodny, momentami ascetyczny nastrój, prostota formy, użyteczność i przestronność, to główne zalety, które sprawiają, że w takim wnętrzu świetnie przygotowuje się codzienne posiłki i spędza czas z bliskimi. Co ważne, takie pomieszczenie kuchenne, mimo swej prostoty wygląda po prostu oszałamiająco!
Loftowe inspiracje: kuchnia industrialna w pomysłach!
Nowoczesność aranżacji industrialnej w połączeniu z jej historią i metodami podkreślającymi nietypowość przestrzeni, to coś, co robi wrażenie. Na początek warto wiedzieć, że ten sposób wykończenia wnętrza przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych i bezbłędnie kojarzy się z okresem recesji i związanymi z nią upadkami wielkich zakładów przemysłowych. Zamykane na głucho, zostawiały po sobie pustkę, stal, otwarte regały, ceglane ściany i nieodparte wrażenie wolnej przestrzeni. Aranżując w ten sposób domową kuchnię, warto o tym pamiętać!
Kuchnia industrialna to dzisiaj głównie domena wnętrz o dużej powierzchni i wysokości: świetnie sprawdzi się jej urządzenie np. w starych kamienicach, apartamentach oraz w każdym typie tzw. loftów.
Punkty charakterystyczne:
- Surowe materiały wykończeniowe (stal, blacha, cegła, beton architektoniczny)
- Niepoprawianie tego, co zarysowane – kuchnie industrialne lubią pęknięcia, zadziory, nie do końca uzupełnione zaprawy między ceglanymi ścianami, przetarcia betonu itd.
- Eksponowanie tego, co stare (np. dawnej cegły – bez jej czyszczenia czy prętów, desek stropowych – bez ich ukrywania za podwieszanymi sufitami!)
- Podłoga w formie surowej posadzki np. ze szlifowanego betonu czy mikrocementu
- Blaty drewniane, ale z takich, które wyglądają na starsze, z wyraźnym usłojeniem i różnymi przebiciami kolorów
- Gładkie, prostolinijne fronty meblowe
- Barwy i dekoracje ograniczone do minimum
- Otwarta przestrzeń, proste szafki, zero zdobionych mebli
- Umiar
- Więcej barw ciemnych niż jasnych, lub ich równowaga
- Ucieczka od jaskrawości – kluczem jest funkcjonalność
- Stelaże, konstrukcje stalowe krzeseł, wysokie hokery
- Częściowo otwarte półki na naczynia (tu przyda się wyobrażenie fabryki, w której wiele rzeczy jest na widoku, tak, by było łatwo po nie sięgnąć)
Wykończenie industrialnej kuchni powinno skupiać się na jej użyteczności, ale bez nadmiernego eksponowania wszystkich sprzętów i dodatków. Całość ma sprawiać wrażenie wolnej przestrzeni, mieć dużo miejsca i zachwycać stalowością, surowością, chłodem.