Żyjemy w czasach niezwykle dynamicznych i nieustannie unowocześnianych o różne technologie, dzięki którym nasza codzienność co chwilę musi przechodzić jakieś zmiany, a te nie zawsze są dobre. I tak oto dzisiaj ogromna część społeczeństwa pracuje przed komputerem: niektórzy w siedzibie firmy, niektórzy we własnym domu. Inni zaś korzystają z komputera dla celów czysto rozrywkowych, grając w gry lub przeglądając różne treści w internecie. Jeśli to czytasz, prawdopodobnie zaliczasz się do przynajmniej jednej z tych grup.
Nie chodzi tu o samo korzystanie z komputera, które obiektywnie nie jest złe, ale o skutki, z jakimi musimy się mierzyć. Jednym z nich jest, często bagatelizowany, ból pleców i zwyrodnienia kręgosłupa. Niektórzy z nas nie są nawet świadomi tego, jak duży wpływ na nasze zdrowie fizyczne ma korzystanie z komputera i siedzący tryb życia w ogóle. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest fotel ergonomiczny i dlaczego warto się w niego zaopatrzyć. Zależy Ci na własnym zdrowiu? Czytaj dalej!
Czym jest ergonomiczny fotel biurowy
Ergonomia jest nauką, która zajmuje się przystosowaniem warunków pracy do indywidualnych potrzeb pracownika, w tym: mebli, narzędzi, maszyn i technologii, które mają sprzyjać anatomicznym i psychofizycznym uwarunkowaniom człowieka.
Fotele ergonomiczne to krzesła biurowe, które są tak skonstruowane i wyprofilowane, aby móc w pełni dopasować się do pozycji siedzącej użytkownika. Korzystanie z fotela ergonomicznego zapewnia odpowiednie wsparcie dla układu mięśniowo-szkieletowego, układu krążenia oraz układu oddechowego.
Zadaniem fotela ergonomicznego jest wspieranie naszej postawy ciała w trakcie długich godzin spędzanych przed ekranem komputera. Jego funkcjonalność pozwala zadbać o zdrowie kręgosłupa poprzez dopasowanie siedziska do swoich własnych potrzeb.
Odpowiednio dobrane krzesło biurowe powinno zapewniać stabilność i wygodę, szczególnie w okolicy odcinka lędźwiowego i szyjnego kręgosłupa. Według regulaminu BHP fotele biurowe ergonomiczne powinny być obowiązkowym wyposażeniem pracowników, którzy spędzają minimum 4 godziny przed komputerem.
Jaki powinien być fotel ergonomiczny
Aby móc wybrać odpowiedni fotel ergonomiczny, warto najpierw dowiedzieć się, jaka jest jego charakterystyka. Ważne jest, aby zwracać uwagę na wszystkie wyszczególnione poniżej cechy i nie dać się nabrać – niektóre fotele biurowe mogą być ergonomiczne jedynie z nazwy.
Regulowany zagłówek
Fotele ergonomiczne wyposażone są w regulowane zagłówki, które służą do wygodnego oparcia głowy i karku, użytkownik odciąża tym samym odcinek szyjny kręgosłupa. Zagłówek powinien cechować się odpowiednio wyprofilowanym kształtem, stabilną konstrukcją, regulowanym kątem nachylenia oraz oczywiście regulowaną wysokością. Ergonomiczny fotel obrotowy z takim zagłówkiem daje możliwość odpoczynku w trakcie pracy poprzez swobodne oparcie głowy.
Wyprofilowane oparcie
W pracy biurowej ważne jest oparcie całych pleców: od odcinka szyjnego aż po odcinek lędźwiowy, dlatego wybierając ergonomiczny fotel biurowy, należy zwrócić uwagę na to, aby oparcie odpowiadało długości całych pleców. Ponadto powinno być ono wyprofilowane w taki sposób, żeby zwłaszcza odcinek lędźwiowy znajdował prawidłowe podtrzymanie. W tym miejscu warto zaznaczyć, że równie istotna jest głębokość siedziska, a także możliwość ustawienia dowolnego kąta nachylenia oparcia.
Regulowane podłokietniki
Na komfort siedzenia duży wpływ mają podłokietniki, pamiętaj więc, że nie ma fotela ergonomicznego bez podłokietników. Co więcej, powinny one być regulowane, podobnie z resztą jak pozostałe części siedzenia. Dostosowanie podłokietników, a konkretnie ich wysokości, do swoich indywidualnych potrzeb pozwala w swobodny sposób oprzeć i rozluźnić napięte mięśnie ramion.
Fotele ergonomiczne – dlaczego warto z nich korzystać
Organizm ludzki, nawet ten już przyzwyczajony do siedzącego trybu pracy, łatwo przeciążyć, a żeby tego uniknąć, warto zaopatrzyć się w ergonomiczny fotel biurowy.
Zaawansowane funkcje foteli ergonomicznych sprawiają, że stają się one gwarantem odpowiedniego wsparcia kręgosłupa w trakcie wielu godzin spędzanych przy biurku. Główną rolę odkrywają tutaj: regulacja kąta nachylenia oparcia, regulacja zagłówka oraz jego odpowiedni kształt i wgłębienie, a także regulacja podłokietników.
Wszystkie wyżej wymienione cechy charakteryzujące ergonomiczne krzesła biurowe odpowiadają za maksymalny komfort pracy, wspierając jednocześnie odpowiednią postawę ciała. Dlatego, z myślą o zdrowiu kręgosłupa, warto zdecydować się na jeden z wielu dostępnych na rynku foteli ergonomicznych.
Wybierz fotel dopasowany do swoich indywidualnych potrzeb!
Dbając o ergonomię, dbamy bezpośrednio o własne zdrowie, dlatego projektując swoją przestrzeń biurową, nie możesz zapomnieć o fotelu ergonomicznym!
Co dokładnie sprawia, że fotel ergonomiczny jest idealnym siedziskiem zarówno dla pracowników biurowych, jak i gamerów?
- Odpowiednia wysokość siedziska
- Regulowanie głębokości siedziska
- Regulowany zagłówek
- Regulowany kąt nachylenia oparcia
- Regulowane podłokietniki
- Pięcioramienna, stabilna podstawa na kółkach
- Obrót krzesła wokół własnej osi
Ponadto fotele ergonomiczne produkowane są z najwyższej jakości materiałów, dzięki czemu siedziska odporne są na zniszczenia i nadają się do długotrwałego użytkowania. Pianki wykorzystywane do budowy siedziska i oparcia dopasowują się do kształtu ciała, zapewniając im odpowiednie podtrzymanie, z kolei materiał siatkowy pozwala na swobodny przepływ powietrza i wentylację.
Konstrukcja foteli ergonomicznych wpływa na jakość użytkowania nie tylko pod względem zdrowotnym, ale i pod względem funkcjonalności. Mechanizmy wykorzystane do budowy tego typu krzeseł pozwalają na płynne ruchy i swobodne poruszanie się w przestrzeni biurka.
Podsumowując, fotele ergonomiczne za sprawą swojej specyfiki i licznych udogodnień są idealnym wsparciem dla każdej osoby, która codziennie spędza przed komputerem długie godziny. Siedzenie w jednej pozycji przez długi czas może prowadzić do bólu pleców i schorzeń kręgosłupa, jednak fotel biurowy ergonomiczny niejako zmusza ciało użytkownika do utrzymywania prawidłowej postawy ciała, a tym samym zapobiega bolesnym dolegliwościom i skrzywieniom kręgosłupa.