Filharmonia Hamburg – co można powiedzieć sobie o tej budowli?

Filharmonia Hamburg wzniesiona została na murach powstałego w połowie lat sześćdziesiątych oraz także funkcjonującego do lat dziewięćdziesiątych spichlerza ceglanego, w których przechowywano tytoń, kakao oraz herbatę. Oparta została na ponad 1700 palach. Wykorzystano już 1100 istniejących.

Konstrukcja nowego budynku filharmonii Hamburg

W celu powiązania silniejszego wnętrza filharmonii w Hamburgu z otoczeniem, projektanci położyli nacisk szczególny na tak zwane rozreźbienie elewacji, zarówno jako całości, jak i także w szczegółowych rozwiązaniach. Szklana fasada o powierzchni 16 000 metrów kwadratowych wykonana została z 1100 szklanych zestawów, w większości przypadków o geometrii niepowtarzalnej. Wybrane są moduły wgłębione czy też wybrzuszone.

Filharmonia Hamburg wzniesiona została na murach ceglanego spichlerza, w których była przechowywana herbata, tytoń oraz kakao. Oparto ją na ponad 1700 palach. Wykonano jedynie 650 nowych, które zostały wbite w podłogę po wyburzeniu konstrukcji wewnętrznej spichlerza.

Bryła przeszklona filharmonii w Hamburgu wznosi się dokładnie na wysokość 110 metrów na krańcu zachodnim zespołu HafenCity, największego w Europie projektu urbanistycznego, miejskiego w pobliżu bezpośrednim Speicherstandt. Sam poziom parteru leży dokładnie 8,5 metra nad samym poziomem morza. Założeniem pierwotnym inwestycyjnym, który obejmuje przebudowę spichlerza było jego nadbudowanie kubaturą dziewięćdziesięcio-metrowego biurowca – MediaCityPort o powierzchni 50 000 metrów kwadratowych dla informatycznej branży, jednak razem z eksplozją internetowej bańki, plany te zostały zarzucone.

Filharmonia Hamburg i jej proces powstania

Pracownia Herzog & de Meuron, która została zatrudniona do opracowania projektu biurowca przez niemieckiego architekta wnętrz oraz dewelopera Alexandra Gerarfa, przedstawiła sam projekt koncertowej sali otoczonej uzupełniającymi funkcjami oraz wzbogaconej o przestrzeń publiczną ogólnodostępną w obrębie samego budynku, którzy przypadł zarówno do gustu władzom Hamburga, jak i także opinii publicznej. W roku 2004 powołano spółkę miejską celową, która jest odpowiedzialna za realizację projektu.

Po opracowaniu szczegółowego biznesplanu, drogą procedury międzynarodowej przetargowej wybrani prywatnych partnerów oraz operatorów na okres dwudziestu lat, a następnie zorganizowano finansowanie inwestycji. Budowlane prace rozpoczęte zostały w roku 2007 od usunięcia konstrukcji wewnętrznej spichlerza, z którego pozostawiono jedynie obwód zewnętrznych ścian.

Podczas budowy budżet zwiększano kilkakrotnie, a sam harmonogram wydłużano. Ostatnie budynek został otwarty dopiero po 6 latach od terminu pierwotnie ustalonego. Zrealizowano po także kosztem ponad trzykrotnie większym.