Pierwsze skojarzenia wędrują do biżuterii: pierścionki, łańcuszki, bransoletki, sygnety. Kolejne prowadzą do świata mody. Światowe kreacje o metalicznej barwie możemy podziwiać na najbardziej prestiżowych wybiegach w Mediolanie, Londynie, Paryżu czy Nowym Jorku. Z kolei w aranżacjach wnętrz, srebro debiutowało w postaci detali i dzieł sztuki. Dziś, projektanci i architekci, proponują bardziej śmiałe i odważne rozwiązania, a jednym z nich jest srebrna kuchnia.
Podróż do Argentyny
Kolor srebrny to symbol szlachetności, klasy, wyrafinowania. W starożytności, ceniony i powszechnie poważany, na przestrzeni wieków zdecydowanie ustępował miejsca złotu. O jego niesamowitych właściwościach leczniczych wspominał sam Hipokrates. Z czasem, srebro było tak cenne, że portugalscy konkwistadorzy z Brazylii szukali go z wielką wytrwałością i determinacją jeszcze w XVIII wieku. Nazwa Argentyna wywodzi się z łacińskiego „argentum”, co oznacza srebro. Obecnie, srebrna barwa ujmuje uniwersalnym charakterem, prostym pięknem i autentycznym ponadczasowym stylem. Nowoczesna kuchnia utrzymana w chłodnej stylistyce może bazować na oszczędnej zabudowie meblowej w bieli, tonach szarości czy barwach ziemi. Do tego srebrne płytki, albo coraz popularniejsza srebrna mozaika do kuchni sprawią, że pomieszczenie błyszczy i lśni zaskakując swym niespotykanym charakterem i lekkością.
W roli głównej srebro
Naturalnym towarzyszem srebra jest szkło i klasyczne kolory: intensywna czerń i uniwersalna biel. Gdy chcemy uczynić kolor szlachetnego kruszcu głównym bohaterem całej aranżacji warto stworzyć odpowiednie tło np. w postaci monochromatycznych ścian i sufitu, tradycyjnej podłogi w jodełkę francuską i prostej zabudowy meblowej. Wówczas możemy poeksperymentować ze sprzętami AGD, dodatkami, oświetleniem czy wykończeniem strefy backsplash. Okap kuchenny srebrny (https://nortberg.pl/okap-kuchenny-srebrny.html) zdecydowanie udźwignie całą aranżację, zbuduje odpowiedni klimat, zadba o finalny efekt. Wśród wielu propozycji dostępnych na rynku, ta zasługuje na szczególną uwagę. Frontowa płyta urządzenia do pochłaniania oparów została wykonana ze szkła artystycznego w kolorze nasyconego srebra. Okap kominowy Flexi Frost Silver to propozycja dla miłośników oryginalnego designu, którzy szukają dla siebie personalizowanych i niestandardowych rozwiązań. Obok nierównej, nieco pofalowanej tafli przywołującej skojarzenia z kraterami Księżyca, niespokojnymi wodami Oceanu Arktycznego czy powierzchnią Plutona, nie da się przejść obojętnie. Wybierając tak reprezentacyjny model należy zadbać o równowagę i nie przesadzić z nadmiarem srebrnych detali. Dobrym uzupełnieniem może okazać się obraz w srebrnej ramie czy doniczki na ulubione zioła. Z kolei nad wyspą kuchenną świetnie poradzi sobie majestatyczny asymetryczny okap Metropolis Classic Inox z kominem z lewej lub z prawej strony. Zaprojektowany w loftowej konwencji posiada industrialny sznyt w postaci surowej bryły i wsporników. Dzięki dużym gabarytom (dostępny w wersji 116, 146, 176 cm) i starannie wyprofilowanej konstrukcji, a także nieoczywistej barwie stali nierdzewnej kradnie całą uwagę! W zestawie z prostym oświetleniem (może być w kolorze srebrnym) i czarną obudową wyspy kuchennej, będzie czarował domowników i gości!
Na drugim planie
Chcąc nadać kuchni nieco salonowego blichtru, delikatnie ją rozświetlić, a jednocześnie optycznie powiększyć wybierzmy srebrne akcesoria. Bogaty wachlarz możliwości sprawia, że wybór wcale nie jest szybki i łatwy. Armatury kuchenna, płytki ceramiczne, uchwyty meblowe, wazony, porcelanowa zastawa, półmiski, tace dekoracyjne, grafiki wielkoformatowe o najróżniejszych fakturach i wzorach, tekstylia, sprzęty AGD o niebanalnym wzornictwie… lista jest naprawdę długa! Gdy srebrna barwa ma być jedynie dodatkiem, warto zestawić ją z mocniejszymi kolorami np. fuksją, granatem, oranżem, czerwienią albo złotem. Brzmi zaskakująco? W takim wydaniu kuchnia będzie niekonwencjonalna
i nieszablonowa. Sprawdzonym wyborem będą tutaj: srebrne tuby, dyskretne pochłaniacze sufitowe (np. okap Astor Super Slim Inox z oferty marki Nortberg) lub niezajmujące cennej powierzchni okapy do zabudowy. Oprócz srebrnej barwy wszystkie je łączy minimalistyczne wzornictwo, które idealnie wpisuje się w nowoczesne wnętrzarskie trendy. Precyzyjnie zaprojektowane i wykonane czerpią inspiracje ze świata natury, geometrii czy architektury, dzięki czemu fenomenalnie wtapiają się
w całość, są zawsze na swoim miejscu.
Na własnych zasadach: kuchnia loft
Wysokie sufity, otwarte przestrzenie i wszechobecne przeszklenia to motywy przewodnie stylu industrialnego. Kuchnia inspirowana taką stylistyką wymaga surowych form, wąskiej palety barw oraz zachowania przemysłowego charakteru zabudowy i detali. Cegła na ścianach, betonowa posadzka, oświetlenie zawieszone na czarnym okablowaniu… gdzie wkomponować srebrne akcenty? Godnym polecania pomysłem jest okap na stalowych linkach o industrialnym sznycie (np. model Galaxy Inox) albo urządzenie do pochłaniania o geometrycznych formach prostopadłościanu. Faktura stali szczotkowanej, ale także faktura szkła (w tym wersja frost) będą genialnym uzupełnieniem bezkompromisowego i spartańskiego wręcz betonu.
Inox (nie tylko) dla profesjonalistów
Kuchnie najbardziej znanych master chefów, a także prestiżowych restauracji i hoteli „toną” w kolorze stali nierdzewnej. Inox dominuje w wykończeniu wyspy kuchennej, blatów roboczych, urządzeń AGD dzięki czemu wnętrza wydają się większe i perfekcyjnie czyste. Bary, kantyny, firmy cateringowe stawiają na srebro! W zawodowych kuchniach sprawdzą się materiały, które są wytrzymałe i trwałe, a przy tym łatwe w czyszczeniu. Dobrym rozwiązaniem okażą się spieki kwarcowe o niezwykłych parametrach technicznych; hartowane szkło oraz metal. By zadbać o zdrowe powietrze należy zainwestować w wydajny okap kuchenny najlepiej z turbiną o mocy 850 m³/h, który zagwarantuje skuteczne pochłanianie. Klasyczne urządzenia o kształcie odwróconej litery ”T”, jak np. model Sento Inox, pracują efektywnie i cicho, a dzięki wyrazistej barwie inox kapitalnie wtapiają się w profesjonalne aranżacje przestrzeni do gotowania.
Srebrna kuchnia może mieć wiele twarzy. Od takiej, w której dominuje nieco tajemnicza i nostalgiczna metaliczna szarość, przez wnętrza, w których subtelne srebrne akcenty tworzą wyjątkowy nastrój, na profesjonalnych restauracjach i kuchniach inox z branży HoReCa kończąc. Jedno jest poza dyskusją: nadszedł czas srebra!